Böbrek taşı ne zaman müdahale gerektirir ?

Böbrek taşı ne zaman müdahale gerektirir ?

Gelişen modern cerrahi  ve görüntüleme yöntemleriyle böbrek taşı ameliyatları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda  artık daha güvenli ve etkin bir şekilde yapılabiliyor.

BÖBREK TAŞI NE ZAMAN MÜDAHALE GEREKTİRİR?

Daha önce böbreğinde sessiz duran ve kanala düşmüş böbrek taşlarında;

Taşın büyüklüğü,

Taşın yeri,

Hastanın şikayetleri,

Böbrekte yapmış olduğu hasar durumuna göre karar verilir.

Eğer taş,5 milimetreden küçükse kendiliğinden düşmesi beklenir.

8 milimetreden büyük ise cerrahi müdahale düşünülebilir. Ancak;

Hasta sık sık ağrı yaşıyorsa,böbrekte şişlik oluşmuş ve de enfeksiyon varsa ,taşın boyutu ne olursa olsun müdahale gerektirir.

Günümüzde bu taşlara dışarıdan şok dalgası tedavisiyle yada , idrar kanalından girilerek lazerle taş  kırma  tedavisi uygulanır.

Hastaya uygun tedavi yöntemine ürolog karar verir.

Ameliyatlat 30 dk sürer.

Günübirlik operasyonlardır. Başarı oranı % 95 dir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Coşkun ŞAHİN, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1988 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Gata Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Üroloji Uzmanı olmuştur. İhtisas eğitimi sonrasında 7 yıl boyunca Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak Asker Hastanesi'nde Üroloji Servisi Şefliği olarak çalışmalarını sürdürmüş ve 2002 yılında Taksim Gümüşsuyu Asker Hastanesi'nde Üroloji Servis Şefliği'ni yürütmüştür. 2004 Yılında ''Doçent Doktor'' 2013 yılında ''Profesör Doktor'' unvanlarını almıştır. Ulusal ve uluslararası çeşitli dergilerde yayınlanmış 22 yurtdışı yayın, 72 yurtdışı bildiri, 82 yurtiçi bildiri ve 58 yurtiçi yayını mevcut olan Prof. Dr. Coşkun ŞAHİN, 1994 yılında Almanya’da Ulm Üniversitesinde Radikal Sistektomi ...

Prof. Dr. Coskun Şahin
Prof. Dr. Coskun Şahin
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube