Bebeklerin de cildi kurur

Bebeklerin de cildi kurur

Bebekler de tıpkı erişkinler gibi cilt kuruluğu ve buna bağlı kaşıntı şikayetine sıkça maruz kalıyor. Özellikle modern hayatın getirdiği sık yıkanma alışkanlığı annelerin bebeklerini her gün yıkamasına neden oluyor. Bebek cildi çok ince ve yağ dokusundan fakir olması nedeniyle köpüren bir ürün temas edince kurur, koruyucu yağını kaybeder. Ekzema ve cilt hastalıklarına zemin hazırlar.

Yağ dokusunun yokolması bebeğin derisinde kuruluğu ve ardından da kaşıntıyı getirecektir. Çoğu zaman bebeğin bu durumunu farkedemeyip her gün banyosunu yaptıran, suda uzun uzun bebeğini  oynatan anneler bir süre sonra dermatoloğa kızarıklık kaşıntı ve durdurulamayan kabarıklıklarla başvurur.

Bebekleri bu evreye getirmeden ciltte ekzema ortaya çıkmadan dikkat edilecek çok basit yaşam alışkanlıklarıyla bunun önüne geçmek kolaydır. Amacımız çocuklara ilaç kullandırmak değil onları hasta olmadan korumak olmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken birinci konu her gün bebeği yıkamamaktır.

Çoğu anne bebeğin  oyun ve uyku saatini banyo keyfiyle birleştirir. Bebek cildinin ince olması ve koruyucu tabakasının gelişmemiş olması nedeniyle en hassas bebek ürünü bile olsa köpük, sabun cilde girer. Bu nedenle çocuğu önce su doldurmadan küvette oyuncağıyla oynatıp zaman kazanmak bir süre sonra da hızla ve ılık suyla, liflemeden yıkayıp çıkarmak gerekir.

Banyo sonrasında, kurulanan cilde nemliyken hemen vücut losyonu sürülür. Bazı bebekler bundan hoşlanmaz. Bu işlemi bir oyun gibi yaparak çocuğa alıştırmak gerekir.

Bebek cildi de tıpkı bizlerde olduğu gibi içerden de suya ihtiyaç duyar. Cildi kuru olan çocuğa ekstradan su veya süt içirmek iyi olur.

Bazen bebek yağları da losyon gibi tüm vücuda sürülebilir. Bu durumda çocuk küvetteyken sürülürse kaymaması için dikkatli olmak gerekir.

Losyon yetmiyorsa doktora sorarak merhem formları da kullanılabilir.

İdeal bebek ürünü Parabensiz, Kokusuz ve renksiz olmalıdır.

 

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Vildan Şengöz

Uzm.Dr Vildan Şengöz, Ege Üniversitesi'nde başlamış olduğu lisans eğitimini başarı ile tamamlayarak Tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, yine Ege Üniversitesi'nde tamamlayıp Dermatoloji Uzmanı olmuştur. 

Özel Medicana Çamlıca Hastanesi ve Medicana Çamlıca Tıp Merkezi'nde görev yapmış olup mesleki çalışmalarına Özel Medicana Ataşehir Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Bebeklerin cildi neden kurur
Uzm. Dr. Vildan Şengöz
Uzm. Dr. Vildan Şengöz
İstanbul - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube