Deriye minik iğneler batırılarak yapılan uygulamalar (microneedling therapy), aynı zamanda kollajen indüksiyon terapisi ya da perkütan kollajen indüksiyonu (PCI) olarak da bilinir. Minik iğnelerin kullanıldığı, her tür deri tipine uygulanabilen ve kimyasal ajan kullanılmayan güvenli bir tür minimal invaziv deri yenileme teknolojisidir. İğneler deriye batırılarak deride kontrollü bir hasar oluşturulur. Her batırış deri içinde minik bir hasar yaparak vücudun yara onarım mekanizmasıyla içini elastin ve kollajen yapılarıyla dolduracağı minik delikler oluşturur. Böylece iyileşen deri içinde yaratılan yeni kan damarları ve kollajen oluşumu, deride bir yenilenme, sıkılaşma, dokusunda iyileşme, izlerde, çatlaklarda azalma, gözeneklerde sıkılaşma/küçülme sağlar.

Teknolojinin gelişimiyle iğne boyları 0,3-0,5 mm arasında olabiliyor; iğne uçları künt, keskin olabilir ; elde batarya ile çalıştırılanlar ya da elektrikli olanları üretilmiştir. Günümüzde mekanik ya da elle kullanımlar yaygınlaştı. Profesyonellerin kullanabileceği uzun iğneli olanların yanı sıra, “roller” dediğimiz evinde kişilerin kendilerine uygulayabilecekleri kısa iğneli modeller piyasada mevcut. Perkütan kollajen indüksiyonu tedavisi derideki izleri ve kırışıklıkları tadavi etmenin kolay, hızlı ve güvenli bir yolu gibi görünmekte.

Bu uygulamada deri üst tabakası yani epidermis zarar görmediğinden, lazer ve kimyasal ajanların giremeyeceği derinlikte bölgelere, özellikle ağız kenarı, göz çevresi, el sırtı ve göğüs dekoltesi gibi bölgelere güvenli şekilde defalarca girilebilir ve güvenli şeklide tedavi uygulanabilir.

Özellikle güneş hasarına (photoaging) bağlı yaşlanmalarda çok sık tercih edilen bu tedavi modeli, mevcut skarların ya da izlerin iyileştirilmesinde de kullanılabiliyor. Ofis ortamında yapılabilen, nispeten ucuz ve fazla ekipman ve ağır eğitim gerektirmeyen bir işlem. İyileşme süresi kısa ve hasta tarafından iyi tolere edilebilen bir teknik. Gerekli olan bölgelerde daha derin izleri gidermek için daha uzun iğnelerle daha derin enjeksiyonlar yapılabilir.

Mikro iğneler kullanılırken topikal anstezik ajanlar kullanılmakta. Birden fazla seans yapılması gerekliliği ve bu seans sayılarının deri kalitesiyle alakalı olduğu hastaya bildirilmeli. Hafif derecede akne izlerinde 3-4 seans yeterli olabilirken derin skarlar ve çatlak izlerinde 5 seansa kadar çıkılabilir. Seanslar arasında 4-6 hafta ara verilmeli ; 6-12 ay aralıklarla da idame için seans yapılmalı.

Mikro iğne tedavilerinde antiaging serumlar ve topikal kullanımlı büyüme faktörleri gibi ürünler mikro deliklerden cilde daha rahat geçebildiğinden kullanılabilir. Uygulama sonrasında, ertesi gün geçebilecek hafif bir kızarıklık oluşabilir.

Yakın zamanda kullanıcı sayısında patlama yaşanabileceği düşünülen mikro needling tedavi modeli, doktorlardan gelecek yeni verilerle daha güvenilir hale gelecek. Şüphe ile yaklaşılan ve pek de beğeni görmeyen bu yeni model deri gençleştirme tekniği yakın zamanda geniş kabul gören ve saygın bir uygulama modeli haline gelecek gibi.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!