Prostat hastalıkları halk arasında en az bilinen ve en çok yanlış bilgiye sahip olunan hastalıkların nerede ise başında gelmektedir. Toplumda bu yanlış ve eksik bilgiler doktora başvurma oranını ve iyi bir tedavi alınmasını engelleyebilmektedir.

Prostat Nedir?

Prostat genel kanının tersine bir hastalık değildir. Bir organdır ve erkekte görevi meninin sıvı kısmını oluşturmaktır. Prostat bezinin salgıladığı bu sıvı spermlerin canlı kalması ve dölleme yetenekleri açısından büyükönem taşımaktadır.Tümorganlar gibi prostat bezinin de farklı hastalıkları olabilmektedir. Prostat hastalıklar arasında genç erkeklerde prostat bezinin iltihapları daha sık görülürken 50 li yaşlardan itibaren prostat bezinin büyümesi ve kanserleri ön plana çıkabilmekktedir.

Prostat Hastalıkları ne şikayetler yapar?

Prostat bezi aslında kendisi şikayet oluşturmaktan çok anatomisi nedeni ile içinden geçen idrar kanalına yaptığı bası nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Mesaneden dışarıya kadaridrarı taşıyan boru ( tıp dilinde üretra olarak adlandırılır) prostat bezinin tamiçinden geçmektedir. Prostat bezindeki rahatsızlıklar bu kanallı sıkıştırdılarında idrar yaparken zorlanma, yanma, çatallı idrar yapma,idrar akım hızında azalma, mesane tıkanıklığı nedeni ile boşalmadığında sık idrara çıkma, idrarın tam boşalmama ve rahatlayamama hissi ortaya çıkabilmektedir. Bu şikayetlerin hiçbirisi direk olarak aslında prostat kaynaklı olmadığından ne yazıktır ki nedeninin kanser mi, iltihap mı yoksa yaşa bağlı bir büyüme nedeni ile olduğu konusunda bize bilgi vermemektedir. Bu halk arasında sıklıkla “prostat” adı verilen hastalıkla ilişkilendirilen şikayetler yanısıra, meninin kanlı olması, bacakarasında bir dolgunluk hissi ve ağrı gibi farklı şikayetlerde karşımıza çıkabilmektedir.

Doç.Dr. Haluk Kulaksızoğlu


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!