Bel fıtığı yani lomber disk hernisi bel ağrısının yaygın nedenlerinden biridir. Daha çok gençlerde ve orta yaşlı erkeklerde görülür,fakat kadınlarda, yaşlılarda ve hatta ergenlerde bile olabilir. Disk problemleri genelde tipik olarak ağır kaldırma veya aniden öne eğilmekle oluşur ve ani başlangıçlıdır. Öne eğilirken belden bir ses gelebilir.Ağrı genellikle belin ortasındadır,sıklıkla kalçalara ve uyluklara yayılır.Hastaların %10 unda bacak ağrısı ile birlikte bel ağrısı yoktur.Hasta ağrısız pozisyonda durur.

Diskin anatomik lokalizasyonu ve çevre yapıların verdiği reaksiyona göre sinir kökü basısına bağlı şikayetler (uyuşma, güçsüzlük, yanma, karıncalanma, kasılma, çekilme, elektrik çarpması hissi vs.) olabilir. Ağrı genellikle gün içinde ortaya çıkar, oturma, hafifçe öne eğik pozisyonda ayakta durma, ağır kaldırma gibi durumlarda artar. Yürümek biraz rahatlatır.

MRG lomber disk hernisi tanısında ilk seçenektir. BT-miyelografi de başka bir tanı yöntemidir. EMG tutulma seviyesini ve hasar derecesini belirlemek için sinir iletim hızını ölçmede kullanılır. Bel fıtıklarının tedavisinde cerrahi gerektiren bir durum yoksa öncelikle konservatif tedaviler uygulanır ki bunlar yatak istirahati, masaj, sıcak, soğuk uygulama, korseleme, elektroterapi, analjezik ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar vs. dir. Bel ağrılarını akut fazında tam bir yatak istirahati önerilir ve orta-sert zeminde olmalıdır. Ancak 4 günden fazla yatak istirahati kasları zayıflatabilir. Düşük stressli aerobik aktivitelere semptomların ilk 2 haftasında güvenle başlanabilir, gövde kas egzersizleri ise en az 2 hafta ertelenmelidir. Hastalar olağan günlük aktivitelerine olabildiğince çabuk dönmelidir.


Adana Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!