Meme kanseri tedavisi sonrasında birçok hastada hasta taraftaki üst ekstremitede lenfödem gelişir.Lenfödem lenf sıvısının hücreler arasındaki dokuda birikmesidir.

Meme kanseri tedavisi için lenfnodlarının alınması ve uygulanan radyoterapiye bağlı lenfatik sistemin hasar görmesi sonucu o taraftaki kolda,önkolda ve elde lenfödem meydana gelir. Bu da omuz,dirsek ve el eklemlerinde sertliğe,eklem fonksiyonlarında bozulmaya,yorgunluk,ağırlık hissi ve ağrıya,ciltte gerginlik ve duyarlılığında azalmaya sebep olur.

Lenfödem tedavisinde kompleks boşaltıcı fizyoterapi ve cerrahi uygulanır. Kompleks boşaltıcı fizyoterapi manuel lenf drenajı, kompresyon yani bandajlama, egzersiz ve cilt bakımıdır. Manuel lenf drenajında elle yapılan özel bir masajla fazladan biriken lenf sıvısının vücudun diğer bölgelerine akışı sağlanır. Yanlış yapılan masaj zararlı olabilir. Bu nedenle fizyoterapist bu konuda eğitim almış olmalıdır. Genelde 30 seans tedavi yeterli olur. Tedavide her seans sonrası bandajlama yapılır,tedavi sonunda da her hasta için ölçüsü ve basıncı özel bası giysisi verilir. Ayrıca lenfödem hastalarında özel eğitilmiş fizyoterapist tarafından yine kişiye özel bir egzersiz programı oluşturulmalıdır ki yanlış yapılan egzersizler zararlı bile olabilir. Cilt bakımı da lenfödem tedavisinin önemli bir parçasıdır ve hastaların bu konuda eğitimine çok önem verilmelidir.


Adana Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!