Son yıllarda “Şekerli Su Tedavisi” olarak adlandırılan Proloterapi yöntemi oldukça revaçta. Proloterapi, dekstroz solüsyonunu çok düşük konsantrasyonda lokal anestetik karıştırarak yoğunluğunun arttırılmasıyla elde edilen preperat; Proloterapi olarak adlandırılmaktadır. Elde edilen preperat hastanın ağrılı bölgesine bir iğne yardımıyla enjeksiyon şeklinde verilir.

HİÇBİR YAN ETKİSİ YOK

Hiçbir yan etki ve alerji riski yoktur. Hamileler de diğer invaziv işlemlerde olduğu gibi yapılmamasında fayda var. Fakat hasta zor durumdaysa, kar-zarar hesabı yapılarak uygulanabilir.

KALICI TEDAVİ SAĞLIYOR

1-Kalıcı tedavi sağlar.

2-Şikayetlerde önemli derecede azalma olmaktadır.

3-İğnenin yapıldığı(Enjeksiyon) bölgede zamanla ağrı azalmaktadır.

4-Hastanın sosyal hayatına daha erken kuvuşması sağlanabilmektedir.

5-Tedavide hiçbir güvenlik endişesi yoktur.

UZMAN DOKTOR TARAFINDAN UYGULANMALI

Proloterapi uygulaması, bu alanda uzman bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktoru tarafından güvenle uygulanabilir. Hasta uygulama sonrasında istirahatine dikkat etmelidir. Bu yapıldığı takdirde hiçbir sorun yaşanmamaktadır.

ETKiSi HEMEN BAŞLIYOR

Proloterapi, uygulamanın hemen sonrasında etkisi başlayan bir tedavidir. Problemli ekleme hipertonik dekstroz (şekerli serum) enjeksiyonunun ardından eklemde birkaç gün süren bir enflamasyon (iltihap) meydana gelir. Bu mikropsuz bir iltihaptır ve aslında iyileştirici bir reaksiyondur. Vücut bu iltihabı o bölgeye enjekte ettiğimiz dekstrozu ortadan kaldırmak için oluşturur. Böylelikle ilgili bölgede yıpranmış ve bozulmuş yapıyı tamir ederek iyileşmeyi sağlar.

PROLOTERAPİNİN UYGULAMA ALANLARI

1-Kıkırdak sorunları(Aşınma ve Kireçlenme) -Osteoartrit(Kireçlenme) -Diz menisküs yaralanmaları

2-Tendon yaralanmaları

3-Ön çapraz bağ yaralanmaları

4-Her türlü kireçlenme, diz ve kalça ağrısında, dirsekte tenisçi ve golfçü tendiniti, ayak bileği aşil tendiniti, omuz ve el-ayak bileği ağrılarında uygulanabilir.


Trabzon Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!