BBL, Amerikan firması tarafından geliştirilmiş bir çeşit yoğun atımlı ışık kaynağıdır. "Geniş spektrumlu ışık" anlamına gelen İngilizce olarak “broad band light” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Çok geniş kapsamlı bir tedavi ve kalıcı anti-aging methotudur.

BBL, 560 – 1200 nanometre aralığındaki çeşitli dalga boylarında ışık üretmektedir. Her bir dalga boyu dokularda yer alan farklı tipteki renk veren maddeler tarafından emilmektedir.

Stanford üniversitesinde genetik materyal üzerinde yapılan çalışmalar, BBL teknolojisinin, yaşlanmış insan cildindeki gen yapılarını yenileyerek hücre ve dokuların daha genç bir yapı kazanmasını sağladığını göstermiştir.

Sistem, tedavilerde cilde verilmesi gereken en uygun enerjiyi verirken aynı zamanda cildin korunmasına da odaklanmıştır. Yüksek hassasiyete sahip cilt soğutma sistemi, uygulanan doz ve cilt rengine göre cilt yüzeyini soğutarak, ciltte oluşabilecek yan etkileri engellemektedir.

Klinik olarak değerlendirildiğinde, BBL tedavisinden sonra, cildin görünür yaşlanma belirtileri açısından iyileşme gösterdiği gözlenmiştir. Tedavi uygulanan yaşlı hastalarda elastikiyet kaybından kaynaklanan kırışıklıkların, hafiflediği, belirginliğinin azaldığı, cilt kalınlığının belirgin şekilde arttığı görülmüştür.

Gen yapıları incelendiğinde, 2265 genin cilt yaşlanması ile ilişkili olduğu ve bunlarında 1293’ün de gençleşme olduğu saptanmıştır. Bu da cilt yenilenmesini kalıcı olarak sağladığını göstermektedir. Bu durum klinikte, esneklik kaybında azalma, yeni kollajen oluşumuyla cilt yapısında düzelme, sıkılaşma ve kalınlaşma şeklinde izlenmiştir.

Aynı zamanda bağışıklık sisteminde iyi yönde düzenleme sağlamaktadır. Buna bağlı olarak cilt kanserine karşı koruyucu olduğu yönünde çalışmalar devam etmektedir.

Nasıl Etki Gösterir?

Kişinin cilt tipine ve tedavi edilecek cilt problemine göre kullanılacak dalga boyu belirlenir. Filtreler ile hedeflenen dalga boyu ayarlanır. Belli dalga boyundaki ışık ile cilt yüzeyinde yaklaşık 38-42 derecelik ısı, cilt altında ise 65-70 derecelik ısı oluşturulur. Isı ile kollajen ve elastin liflerin üretiminden sorumlu fibroblast adını verdiğimiz hücreler uyarılır, aktif hale getirilir. Böylece uygulanan bölgede kollajen üretimi artar, yaşlanma ile birlikte ciltte meydana gelen incelme giderilir, cilt kalınlığı artar. Bunun yanı sıra elastin liflerin sıkılaşması ve kendi aralarındaki organizasyonları sağlanır. Sonuç daha duru, hacimli, sıkı, daha genç bir cilt olur.

Uygulama ağrısız ve konforludur. Herhangi bir anestezik krem uygulamaya gerek yoktur. Uygulama esnasında sadece hafif bir ısı hissedilir, soğutucu plaklar cildin yüzeyinin aşırı ısınmasını korurken cildin altındaki dermal dokunun ısısının yükselmesini sağlar. Uygulama sonrasında sadece 20-30 dakika süren hafif bir kızarıklık olur. Sosyal hayata ara verilmez. Hemen sonrasında makyaj yapılabilir. Ödem, soyulma ve döküntü olmaz. Bu özellikleri nedeniyle yaz mevsiminde bile güvenle uygulanabilir.

Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Akne, damarsal lezyonlar ve pigmente lezyonları içeren cilt problemlerinde tedavi uygulaması 15-20 dk sürer. Yüz ve boyun bölgesini içine alan cilt sıkılaştırma ve gençleştirme programının uygulaması 30-40 dakika kadar sürer.

Hangi Bölgelere Uygulanır?

1. Yüz – boyun 2. Dekolte 3. Omuzlar – sırt 4. Eller 5. Kollar 6. Karın

Tedavi Kaç Seanstır?

Üç dört hafta aralıklarla üç ila beş seans yapılır. İdame tedavisi için altı ayda bir, bir seans uygulanabilir. Tedavi edilen cilt problemine göre seans aralıkları değişir. Cilt sıkılaştırma amaçlı yapılan uygulamada 3-4 hafta aralıklarla, damarsal problemlerde 2 hafta ara ile, akne tedavisinde 1 hafta ara, lekelerde 3 hafta ara ile uygulama yapılır.

Tedavi Kalıcımıdır?

Cilt yenileme programı çerçevesinde tedavi edilen damarsal ve pigmente lezyonlar ile akne tedavisi sonrası çok kısa sürede sonuç alınır ve sonuçlar kalıcıdır. Cilt sıkılaştırma ve gençleştirme seansları sonunda sağlanan etki cildi 10 yıl geriye götürür. Moleküler düzeyde cilt 10 yıl önceki genç genetik yapısına döner. Tedavinin kalıcılığının sağlanması için 6 ayda bir, bir seans tekrarlanması önerilir.

Bu Yöntemin Diğer Cilt Gençleştirme Yöntemlerine Göre Avantajı;

BBL, etkisini ciltte moleküler düzeyde göstererek, ciltteki genetik yapıyı yeniler. Bu yenilenen genler, tedavi uygulanan bölgedeki cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır, cilt kanseri gelişme riskini azaltır.

Uygulama konforlu olur ve herhangi bir anestezi gerektirmez. Sosyal hayata ara verilmez.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!