Bayramda beslenme

Bayramda beslenme

 BAYRAMDA BESLENMENİZE DİKKAT EDİN.

Ramazan sonrası, bayramla beraber normal beslenme düzenine geçilip öğün sayısı arttığı için ve özellikle de bayram geleneği olan et ve tatlı ağırlıklı sofralara hayır denilemediği için bayramda sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Ramazanda beslenmenin zorunlu olarak sınırlandırıldığı dönemden, istendiği zaman yemek yenilebilecek özgürlük dönemine geçildiğinde , aşırı beslenme,ziyaretler sırasında fazlaca tüketilen tatlı, gazlı içecekler , çay, kahve, kuruyemişler ve özenle hazırlanmış yağlı yemekler ,ramazan ayında uzaklaşılan sigara ve alkole geri dönüş bu sorunlarının bayram günlerinde daha fazla yaşanmasına neden olabilmektedir.Aslında şu bir gerçektir ki; ramazanda oruç tutan yada tutmayan herkesin beslenme düzeni ve şekli değişmektedir. Tabiki bu durumdan en çok etkilenen grup ise kalp damar ,yüksek kolesterol, şeker, böbrek ve mide rahatsızlığı olan hastalardır. Özellikle bu tür hastalar için tüketilen tatlılar ile çay, kahve ve kolalı içeceklerden uzak durabilmek daha da önem kazanmaktadır.

*Bayramın sağlık sorunları ile zehir olmaması için yapılması gerekler şunlardır;

Toplum olarak en kötü alışkanlıklardan biri olan ısrarcı tutum bir kenara bırakılmalıdır. Özenle hazırlanıp misafirlere  ikram edilen yiyecekler yenmediğinde yada bitmediğinde bitirilmesi yönünde ısrar etmemelidir.. Hatta sağlık sorunu olduğunu bilinenlere meyve,bitki çayları gibi daha sağlıklı seçimler sunulabilir.  

Bayram geleneği ikram edilen hamur tatlılarının   besleyici değerleri çok düşük   ancak kaloriden zengin besinlerdir. Bu tür tatlıları çok fazla tüketmek hem mideye ekstra yük getirir, hem de çok fazla kalori alarak şişmanlamaya zemin hazırlar , Bu nedenle hamur tatlılar yerine küçük porsiyon sütlü tatlılar ve meyve ikram etmek daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Bayram sabahı mutlaka güzel bir sabah kahvaltısı yapılmalı ve kahvaltıda salam, sosis, sucuk gibi kolesterol ve tuz oranı yüksek işlenmiş et ürünleri  yerine daha sağlıklı olan yağsız  peynir, zeytin, bal, yumurta,  kepekli ekmek,  yarım yağlı süt, şekersiz yeşil çay yada bitki çayları gibi besinler tercih etmelidir.


Ramazan sonrası dinlenen mideye birden yüklenmeyip çok ağır olmayan bir öğle yemeği, ikindi vakti hafif bir ara öğün , ağır olmayan bir akşam yemeği ve 2,5-3 saat sonra  yine meyveden oluşan bir öğün bayramda da sağlıklı bir beslenme biçimi olacaktır.

Ramazan ayı boyunca bırakılmış olan kötü alışkanlıklardan tamamen kurtulmak için bu fırsat iyi değerlendirilmeli ve tekrar başlanmamalıdır. Ramazandan çıkan vücudun çok yemekle tembelleşmesine izin vermemek için hergün küçük yürüyüşler yapmak doğru bir davranış olacaktır.

 

 

 

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Mide
Dyt. Bahar Demirkıran
Dyt. Bahar Demirkıran
Ankara - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube