Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, soğuk havalara yenilmeyin

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, soğuk havalara yenilmeyin

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, soğuk havalara yenilmeyin

Diyet ve Beslenme Uzmanı Şükran Yıldız, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını anlattı.

1

Soğuk kış aylarına girdiğimiz bu dönemlerde yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanan enfeksiyonlar sıklıkla görülür. Diyet ve Beslenme Uzmanı Şükran Yıldız, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını anlattı.

2

Beslenmede bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım etmesi için yeterli miktarda protein almaya, antioksidan vitamin ve mineraller yönünden zengin beslenmeye özen gösterilmelidir.

3Antioksidan zengini besinler

Antioksidan zengini besinler 

Antioksidanlardan zengin olan ve C ve E vitamini içeren besinler sıkça tüketilmelidir. Limon, portakal, mandalina, biber, maydanoz, kivi ve greyfurt bol miktarda C vitamini; zeytinyağı, badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler de E vitamininden zengin besin maddeleridir.

4Havuç, ıspanak ve domates tüketimi önemli

Havuç, ıspanak ve domates tüketimi önemli 

Sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan beta karoten de bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısında önemli derecede artış sağlar. Beta karoten en fazla havuç, ıspanak ve domateste vardır. Vücut için vitaminler kadar önemli diğer bir grup ise minerallerdir.

5

Özellikle selenyum, çinko, demir ve bakır en iyi antioksidan etki gösteren minerallerdir. Bu mineraller en fazla balık, ceviz, fındık, badem, kuru meyveler, pekmez, kırmızı et, zeytinyağı, fındık yağında bulunmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemi için yararlı olan hücrelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için günde 2-2,5 litre su içilmelidir.

6Zencefilin bağışıklık sistemine katkısı büyük

Zencefilin bağışıklık sistemine katkısı büyük 

Omega 3 balıkta bolca bulunan yağ asitleri ve proteinli gıdalarla alınan arginin amino asidi, bağışıklık sistemi için önemli besin kaynaklarıdır. İçeriğindeki bileşenlerle bağışıklığa büyük katkıları olan bir diğer besin ise zencefil. Zencefil rendeleyerek salatalarda, çorbalarda ve çayda tüketilebilir.

7

Probiyotikler de genelde yoğurt, kefir ve peynirde bulunur. Sağlıklı bağırsaklar sağlam bir immün sisteminin temelini oluşturur. Yapılan birçok çalışmada probiyotiklerin immün sistemini desteklediği ve özellikle soğuk algınlığına bağlı ishallerin önlenmesinde etkili oldukları kanıtlandı. Bu bakımdan beslenmede mutlaka kefir ve yoğurt bulunmalıdır.

8

Savunmaya yönelik beslenme planlıyorsa yağ ve kolesterol tüketimi, protein alımı ve diyet lifi de en az alınan besinlerin çeşitliliği kadar önemlidir. Bu noktada yağlı ve kızartılmış etlerden ve fazla miktarda şeker tüketiminden de kaçınmak gerekir. Araştırmalar, 100 gram şeker içeren bir içeceğin 2 saat içinde bağışıklık işlevlerini yarı yarıya düşürdüğünü ve bu durumun 5 güne kadar sürdüğünü göstermektedir.

9Ara öğünleri atlama metabolizmayı ateşle

Ara öğünleri atlama metabolizmayı ateşle 

Aynı zamanda daha az hareket edilen bu dönemlerde ağırlık kontrolünü sağlamak adına şeker, fazla miktarda yağ, hamur işi besinleri kısıtlamakta fayda var. Aynı zamanda kahvaltıda demirden zengin yumurta ve ara öğünlerde taze ve kuru meyve, ceviz, fındık, badem, süt, yoğurt, kefir tüketerek metabolizma daha canlı tutulabilir.

Bu makale 26 Ocak 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Meslek hayatımda her anımı danışanlarıma iyileşme hissini yaşatmak ve bunu sürekli kılmak için çalışmaya adadım. Her danışanımın azmini, başarısını gördükçe mutluluğum ve mesleğime olan bağlılığım, heyecanım daha da arttı.  Bugüne kadar neler yaptım hızlıca özetleyeyim; Gazi ve Atatürk Üniversitesi lisans eğitimlerimi tamamladıktan hemen sonra Liv Hospital Ulus bünyesinde Klinik Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak hastalıklarda beslenme tedavisi alanında 5 yıl boyunca yoğun tempo ile çalıştım. Özellikle onkoloji (kanser), diyabet(şeker), böbrek-karaciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, bariatrik cerrahi ve obezite alanında klinik çalışmalar yürüttüm, yani tüm hastanenin klinik beslenme süreçlerinin şefliğini yaptım. Üniversite yıllarımdan itibaren çokça sayıda yurtiçi ve yurtdışı uluslararası bilimsel kongre, eğitim, sempozyumlara ve ...

Etiketler
Diyetisyen
Uzm. Dyt. Şükran Yıldız
Uzm. Dyt. Şükran Yıldız
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube