Diyet nedir ? Ne değildir ?
Diyet nedir ? Ne değildir ?

Diyet, günlük hayatınızda yediklerinizdir. Diyet aslında zayıflamak ya da bir programa uymak için listeye bağlı yemek yemek ya da az yemek değildir. Kilo kaybı yani zayıflama için kullanılan beslenme programları aslında rejimdir. Ya da dediğimiz gibi bilimsel adıyla Beslenme Programı’dır.

Peki diyet dediğimiz şey nasıl yapılır? Halk arasında genel kanı olarak bilinen üç beyazdan uzak durarak, hareket ederek ve ne yersek az yiyerek. Kısmen doğru ama kısmen de yanlış. Diyet denilen beslenme programları aslında kişinin acıkmaması temeline dayanır.

Kendimizi bir düşünelim; diyetler hep pazartesi başlanılıp öğleden sonra bırakılır. Çünkü açlığa daha fazla dayanamayız. Diyetler iş, ofis, arkadaş ortamında yapılamaz çünkü gördüklerimizi yemek isteriz yani özeniriz. Diyetlerde hep haşlanmış sebzeler, beyaz et, kepekli ekmekler, light ürünler vardır çünkü aslında daha fazla yemek ama kilo almamak isteriz. Hal böyleyken aç kalmak bir çözüm olabilir mi?

Elbette ki olamaz. Çözümü aslında çok basit: acıkmamak. Kendinizi aç bırakmadığınız sürece canınız gördüğünüz her şeyi istemez. Aç olmayacağınız için yediklerinizin miktarını ayarlayabilirsiniz, light olsun 5 dilim olsun demenize gerek kalmaz. Sürekli haşlanmış tavuk, sebze, tatsız tuzsuz ürünler yemek zorunda kalmazsınız çünkü yediklerinizin miktarını ayarlayabildiğiniz için istediğiniz besinleri belirli miktarlarda (1 porsiyon gibi) yiyebilirsiniz.

Tüm bunların dışında sosyal ortamlara katılabilir, arkadaşlarınızla ev partileri yapabilir, canınızın istediği yemeyi belirli ölçülerde (1 porsiyon gibi) tüketebilir ve zayıflayabilir ya da istediğiniz kilo da kalmaya devam edebilirsiniz.

İşte diyet böyle değildir ve böyle yapılmaz.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!