Ayak ve ayak bileği ağrıları

Ayak ve ayak bileği ağrıları

Bu bölge son zamanlarda tedavi yaklaşımları en çok değişen bölge olmuştur. Ayak ve ayak bileği problemleri özellikle çok fazla ayakta duran insanlarda artmakla birlikte çözümü olan problemlerdir.

Halluks Valgus: Özellikle bayanlarda görülen ve baş parmak kenarında bir kemik çıkıntısı ile kendini gösteren şikayet ilerleyici ve ağrılı olmaktadır. İlerlemiş olduğu durumlarda basit bir cerrahi prosedürle tedavi edilebilmektedir. Operasyon sonrası özel yapılan ortezlerle kısa zamanda ayağa kalkma sağlanabilmektedir.

Yine aynı bölgede kireçlenme ile karakterize başka bir rahatsızlıkta ise ağrının giderilmesi için temizleme ve traşlama operasyonları gerekebilmektedir. Çok ilerlemiş durumlarda ise eklemin dondurulması ya da protez denilen cihazlarla yapılan operasyonlar da yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir.

Ayak tabanında olan ağrıların bir çok sebebi olmakla birlikte en sık olarak görülenleri topuk dikeni olarakta bilinen epin kalkanei rahatsızlığıdır. Çok basit tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmekle birlikte nadir vakalarda ESWT denilen ses dalgaları ile çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Ayak bileği yük taşıyan bir eklem olması nedeni ile rahatsızlıkları çok sık görülmektedir. En sık burkulma ve düşmeler sonrası kırıklar ve bağ hasarları görülmektedir. Bu bölgedeki kırıkların tedavisi çok önem taşımaktadır. Çünkü uygun olmayan tedaviler sonrasında ileri dönemlerde cıiddi sıkıntılara neden olabilecek kireçlenmeler görülebilmektedir. Bu bölgedeki bağ yaralanmalarının erken tanısı özellikle önem taşımaktadır. Erken tanı ve tedavi başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

Son zamanlarda ilerleyen teknoloji ve artroskopi alanındaki gelişmeler ile bu bölgede olan kıkırdak hasarları ve topukta olan ağrılar kapalı cerrahi yöntemlerle başarılı sonuçlar sağlayabilmektedir. Erken evre kireçlenmeler de yine artroskopik temizleme yöntemleri ile protez gibi ileri evre operasyonlara gerek duyulmadan tedavi edilebilmektedir. Bu bölgede de artroskopinin başarısı hiç küçümsenmeyecek seviyelere ulaşmıştır.

Ayak bileğinin arka kısmında kronik ağrılara sebep olan ve günlük aktivitede ciddi kısıtlamalara neden olan kısa süre öncesine kadar açık operasyonlarla çözülen Haglund Deformitesi adı verilen rahatsızlıkta artık artroskopik yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Barış Özgürol

Op. Dr. Barış Özgürol, 1980 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi'nde tamamlayan Dr. Özgürol, ortopedi ve travmatoloji ihtisasını ise Gazi Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji A.B.D.'da gerçekleştirdi. 2012 yılında Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği'nce (TOTBİD) düzenlenen BOARD sınavını kazanan Dr. Özgürol, yıllık olarak organize edilen Gazi Omuz Artroskopisi Kursu'nda eğitmenlik yapmaktadır.  Mecburi hizmetini Bulancak Devlet Hastanesi'nde tamamlamasının ardından bir süre Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Hastanesi'nde hastalarına hizmet veren Dr. Özgürol, halen Beylikdüzü Kolan Hastanesi'nde çalışmalarını sürdürmektedir. Dr. Özgürol'un mesleki özel ilgi alanları arasında diz, kalça, omuz, ayak bileği, dirsek protezi; diz, kalça, omuz, ayak bileği, dirsek protezleri ...

Etiketler
Artroskopi
Op. Dr. Barış Özgürol
Op. Dr. Barış Özgürol
İstanbul - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube