~~Ayak bileği üst üste iki eklem ve bunları çevreleyen bağlardan oluşan karmaşık bir eklemdir. Gerçek ayak bileği eklemi ,üstte tibianın ve üst dıştan fibulanın oluşturdukları yatakla kubbe kemiğinin(talusun) yuvarlak tavanı arasındaki eklemdir. Ayak bileğinin yukarı ve aşağı hareketlerine izin verir.

Ayak bileğinin ikinci eklemi birincinin altında bulunan topuk kemiği (kalkaneus) ile kubbe kemiği(talus) arasındaki subtalar eklemdir. Hareketi son derece kısıtlıdır ve ayağın yanlara hareketine izin verir.

Bunların dışında ayak bileğinin sağlamlığını sağlayan ve eklemi destekleyen bağlar vardır.İç yandan destekleyen 5 parçadan oluşan deltoid bağ ve dış yandan destleyen 3 bağ vardır.Bu bağlar sayesinde ayak bileği burkulmalardan korunur.

Ayrıca eklem seviyesinin hemen üzerinde tibia ile fibula birbirlerine syndesmoz denilen bir bağla bağlıdır ve bu bağ iki kemiğin birbirinden açılmasını engeller.Ayrıca ayak bileğinin dört bir yanından geçerek onu kuşatan tendonlar ayak bileğine ayrı bir destek görevi görürler.


Bursa Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!