Nedir?: El bileği seviyesindeki sinir sıkışması yani Karpal Tunel Sendromu, ele giden median sinirin el bileğindeki karpal tunelden geçerken çevre kılıf ve yapılar tarafından sıkışmasıdır. Daha çok kadınlarda ve 40-60 yaş aralığında sık görülür.

Nedenleri: Uzun süre aynı pozisyonda el işi yapanlarda ( yani bilgisayar kullanımı, demir işçiliği, piyano çalma gibi) görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen, yaşa bağlı kireçlenme ve yağ dokusuna ait rahatsızlıklarda da ortaya çıkabilir.

Klinik: Sinir sıkışması bulguları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Başlangıç döneminde ise elde güçsüzlük, çabuk yorulma ve ilk 3 parmakta karıncalanma vardır. Hastalık ilerleyince ağrı şiddetlenir, parmaklarda uyuşma başlar. Bu ağrı bazen gece uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

Tanı için klinik bulgular ve hastanın şikayetleri yeterlidir. Yardımcı olarak EMG yani sinir ileti testinden yararlanılabilir.

Tedavide başlangıç dönemi ise el bileği hareketleri kısıtlanır ve antiinflamatuar ilaçlar verilir. Ayrıca bazı durumlarda steroid enjeksiyonu yapılabilir. Bu uygulamalara karşın geçmeyen, şikayetlerin devam ettiği durumlarda açık, mini açık ve endoskopik cerrahi yöntemlerle tedavi gerekir.

Ameliyat sonrası şikayetler hemen geçmez. İlk 1 aydan sonra şikayetlerde belirgin azalma görülür. Tam iyileşme sinirdeki hasara bağlı olarak 3-6 ay arasında değişebilir. Ağır ve geç kalınmış olgularda şikayetler azalmakla birlikte tam olarak ortadan kalkmayabilir.


Ankara Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!