Aslında hangi ilişki türündeyiz?

Aslında hangi ilişki türündeyiz?

Hepimizin hayatına birileri giriyor ya da birileri çıkıyor, hayatımıza kadın erkek ilişkileriyle bir şekilde devam ediyoruz. Biz devam ederken kendimize hiç soruyor muyuz biz hangi tür ilişki yaşıyoruz? Aslında hangi sevgi türü var aramızda? Kaç tür sevgi vardır? Cevabını şöyle söyleyebiliriz aslında :)

Romantik Aşk, Eros'un attığı ok ile başlayan sevginin yoğun olduğu aşk türüdür. İlk görüşte aşık olunur, tensel aşk esastır. Storge'un söylediği gibi arkadaşlık ya da dostluk sevgisi de yaşayabiliriz; sevginin birliktelikten, paylaşımdan ve kendini açmadan kaynaklanan rahatlatıcı yakınlık halidir. Ludus'un aşk oyunu mu yoksa, başkalarının oynadığı tenis gibi aşk oyunu oynar ve kazanmaktan hoşlanır bu kişiler. İlişkiler asla uzun sürmez ve partnerden sıkıldığında bu ilişkiler biter. Peki ya Mania'nın deli gibi aşık olması, partnere beslenen yoğun duygular kıskanç ve takıntılıdır. Sevdiğine son derece bağlıdır ve reddedilmekten korkar. Pragma yani mantık aşkıdır, partnerle ilişkinin iyi gitmesi, uyumlu olmak ve temel ihtiyaçların giderilmesi. Aşktan çok memnuniyet aranır. Agape'nin verici aşkı ise, koşulsuz ilgilenme,verme ve bağışlama söz konusudur. Aşk kendini karşısındaki kişiye kayıtsız şartsız sunmaktır.

İlişki türlerine de baktığımızda görüyoruz ki aslında ilişkiler tek bir türde değil birçok tür ve şekilde olabiliyor. Biz ilişkileri tek tür olarak alıyoruz ama ilişkiler birçok türde aslında. Bizde dönüp baktığımızda ilişkimizin hangi tür olduğunu bulabiliriz ve ilişkimizde nasıl bir tür yaşadığımızı anlayabiliriz... Mutlu ve güzel tutkulu ilişkiler yaşamanız dileğiyle :)

Bu makale 3 Mayıs 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Dan. Gizem Aksümer

7 Mart günü Ankara’da doğdum. Üniversite eğitimimi, Başkent Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Anabilim Dalı’nda tamamladım. Meslek hayatıma öncelikli olarak özel bir kurumda başladım. Lise grubuyla çalıştım. Daha sonra, ülkemizde çok kampüsü bulunan ve tanınmış bir kurumda ortaokul seviyesinde çalışmaya başladım ve hâlâ çalışmaktayım. Aynı zamanda okurken yaptığım stajlar içinde bir devlet meslek lisesinde psikolojik danışman, bir özel okulda ilkokul kademesinde psikolojik danışmanlık ve Çankaya Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde psikolojik danışman olarak staj yaptım. Okul hayatımda da, çalışma hayatımda da çok fazla kongre, sempozyum ve seminerlere katıldım. Özellikle ilgi alanlarım arasında klinik, küçük yaş grubu ve ergenlik bulunmaktadır. Bunların dışında 1-Oyun Terapisi Uygulayıcısı, ...

Etiketler
Çift terapisi
Psk. Dan. Gizem Aksümer
Psk. Dan. Gizem Aksümer
Ankara - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube