Anal fissür (makat çatlağı)

Anal fissür (makat çatlağı)

Anal fissür (makat çatlağı) makatta kabızlık veya ishale bağlı olarak çatlak oluşmasıdır. Makat çıkışında bulunan halka şeklindeki ve internal sfinkter adı verilen kas bu çatlaktan rahatsız olarak kasılmaya başlar. Bu durum dışkılama esnasında şiddetli sancı yapar ve kanama yapabilir.

Genelde kronik kabızlık şikayeti olanlarda ve doğum sonrasında sık görülmektedir. Sancı nedeni ile hasta tuvalete gitmekten korkar, kabızlığı artar ve bu kısır döngü neticesinde fissür giderek büyür. 

Kronikleşmiş anal fissürlerde kronik irritasyona bağlı olarak makat ağzında sentinel pili adı verilen bir meme oluşur. Bu yüzden çok sık olarak hemoroid ile karıştırılmakta ve hemoroid tedavisi ile zaman kaybedilmektedir.

Kronik anal fissür hastalığının kesin tedavisi cerrahidir. Makat çıkışındaki internal sfinkter kası kesilerek (sfinkterotomi)gevşetilir ve basınç oluşturan mekanizma ortadan kaldırılır. Böylece anal fissür iyileşir ve tekrarlamaz. Belden yapılan spinal anestezi altında gerçekleştirilen ve ortalama 10 dakika süren bu ameliyatta dikiş kullanılmamaktadır. Hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. 

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ahmet Önal

Op. Dr. Ahmet ÖNAL, 1966 yılında Adana'da doğmuştur. Tıp eğitimini 1984-1991 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 2001 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. 

2001-2005 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmış olan Op. Dr. Ahmet ÖNAL, mesleki çalışmalarına 2005 yılından beri İzmir Özel Gazi Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Kronikleşmiş anal fissürler
Op. Dr. Ahmet Önal
Op. Dr. Ahmet Önal
İzmir - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube