Altını ıslatma (enürezis nokturna)

Altını ıslatma (enürezis nokturna)

Nokturnal Enürezis Nedir? Kaç yaşına kadar gece alt ıslatma normaldir?

Nokturnal enürezis, beş yaşını tamamlamış bir çocuğun geceleri altını ıslatması olarak tanımlanır. Her yıl gece altını ıslatan çocukların 6-7'de biri kendiliğinden düzelse de, çocuk büyüdükçe gerek davranışsal, gerekse de depresyona kadar varan bozukluklar ortaya çıkabilmekte ve okulda ve sosyal hayatta davranış bozukluğu görülebilmektedir. Dolayısıyla alt ıslatma sorunu olan çocukların zamanında tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Bu çocuklarda gündüz idrar kaçırma şikayetleri varsa ne yapılmalıdır?

Nokturnal enürezisi olan çocuklarda gündüz işeme bozukluğu belirtilerinin araştırılması da çok önemli olup, sık idrara çıkma, ani idrara sıkışma ve idrar kaçırma gibi şikayetleri olan çocuklarda tedaviyi buna yönelik yapmak gereklidir.

Bu çocuklarda neler sorgulanmaktadır? Neleri öğrenmek gerekir?

Alt ıslatma nedeni ile başvuran çocuk hastada öncelikle iyi bir öykü almak gerekir. Ailede benzer bir öykünün olup olmaması, alt ıslatmanın sıklığı ve yoğunluğu, birlikte kabızlık olup olmaması ve gündüz uyanıkken de idrar kaçırmanın varlığı sorgulanmalıdır. Ayrıca çocuğun uykusunun derinliği ve horlama sorgulanır. Sonrasında fizik muayene yapılır, özellikle de çocuğun sırt kısmı, altta yatan bir nörolojik hasarı belirlemek için iyice muayene edilir.

Hangi tetkikler yapılmaktadır?

Tam idrar tetkiki ile üriner sistem infeksiyonu ekarte edilir ve işeme çizelgesi doldurulur.

Altını ıslatan çocuklar nasıl tedavi edilmektedir?

Sadece gece alt ıslatan ve gündüz şikayetleri olmayan çocukların teadvisinde ilk uyguladığımız ve aslında her zaman diğer tedavilere de eklediğimiz yöntem davranış tedavisidir. Kuru kaldığı geceler için ödüllendirme, motivasyon, bazı hastalarda yatmadan önce sıvı kısıtlaması, gazlı içeceklerden uzak durma gibi önlemler alınır. Sonrasında hastanın özelliklerine göre; desmopressin, alarm tedavisi, imipramin, antikolinerjil ilaçlardan birisi veya birkaçı birlikte uygulanır.   

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Altını islatma
Prof. Dr. Cevdet Kaya
Prof. Dr. Cevdet Kaya
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube