Akne ve sivilce tedavisi

Akne ve sivilce tedavisi

Akne Nedir?

Akne; Kıl kökü ve yağ bezi ünitesinin iltahaplanmasıdır.

Aknenin Sebepleri Nedir?

Kıl köklerindeki yağ bezlerinin salgıladığı sebum miktarında artış olur. Endokrin (Hormonal) bozukluklar özellikle polikistik over sendromu olanlarda bu durum daha belirgindir. Sebum artışına bağlı olarak kıl ve yağ kanalları tıkanır, gözeneklerin tıkanmasıyla genişler ve siyah renkli(komedon) oluşmasına neden olur. Bu komedonlar aknenin en önemli nedenlerindendir. Gözeneklerin iltahabı ve enflamasyonu, genetik faktörler(anne ve babada olmuşsa), stres, ilaçlar ve yanlış kullanılan kozmetikler, ya da mesleğe bağlı olarak akneler oluşabilir veya zamanla artabilir.

Akne Hangi Yaşlarda Görülür?

Ergenlik çağlarında daha çok görülmekle birlikte altta yatan nedene bağlı olarak her yaş grubunda görülür. Özellikle yanaklar, burun, çene, alın, boyun, sırt ve göğüs bölgesinde daha çok görülür.

Akne Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Ağızdan ve Topikal olarak kullanılan ilaçlarla tedavi.

a) TOPİKAL İlaçlar;Hidroxi asitler (glikolik,laktik,salisilik asitler), Benzoil peroksit, Tretionin(A-vitamini türevidir), Antibiyotikli kremler.
b) ORAL (ağızdan) İlaçlar; Antibiyotikler, endokrin bozukluğun tedavisi, Retinoitler(Roaccuttane)

Diğer tedavi yöntemleri

a) Yüze ve akneli bölgeye uygulanan mezoterapi; Hazırlanan akneye tedavisine yönelik mezoterapi karışımı özel iğnelerle cilde uygulanır.Sivilcelerin kurumasına ve tedavisine yardımcı olur.
b) Kimyasal peeling, kriyoterapi ve cerrahi yöntemler.
c) Lazer tedavileri(Lazerle akne tedavisi); Bu yöntemle kolojen dokusu artar ve akneyi oluşturan mikroorganizmalara karşı savunma sistemi güçlenmiş var olan sivilceler tedavi olup,oluşmuş olan izler de azalmış olur.

AKNE İZLERİ VE TEDAVİSİ

a) Kimyasal peeling ; Ortalama 8-10 seans uygulanır.akne izleri azalır ve cilt daha canlı ve parlak olur.
b) Fraksiyonel Karbondioksit(CO2) Lazer ; En etkili yöntemlerdendir.Cildin üst tabakasını soyarak hem akne izlerini azaltır hemde kollojen sentezini arttırarak cildin elastikiyetini canlılığını ve parlaklılığını arttırır.
c) PRP, Dermaroller ve Dolgu ile tedavi.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Servet Karayün

Dr. Servet KARAYÜN, 1972 yılında Hatay - İskenderun'da doğmuştur. Lisans öncesi eğitimini İskenderun'da tamamlamıştır. Ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1998 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır.

2000-2003 yılları arasında Kırıkkale SSK Hastanesi'nde, 2003-2011 yılları arasında ise Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde çalışmıştır. 2005-2013 yılları arasında 8 yıl süreyle Medikal Estetik Hekimi olarak birçok kurum ve kuruluşta görev yapmıştır.

Dr. KARAYÜN, hala Ankara - Çankaya'da bulunan özel kliniğinde hastalarını kabul etmektedir.

Etiketler
Akne nedir?
Dr. Servet Karayün
Dr. Servet Karayün
Ankara - Medikal Estetik Tıp Doktoru
Facebook Twitter Instagram Youtube