Prp uygulaması!!

Prp uygulaması!!

PRP Uygulaması Nedir?

PRP; Platelet(trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma anlamına gelir.

PRP Nasıl Elde Edilir?

Tedavi uygulanacak kişiden belirli miktarda(6-8cc)kan alınır.Firmalarca satılan özel kitlere aktarılıp santrifüj uygulamasından sonra,tüpün dibinde kanın şekilli elemanları çöker.üstte kalan trombositten zengin plazma tedavide kullanılır. Cilde çok ince iğneler yardımıyla çok yüzeysel şekilde verilir.

PRP'nin Amacı ve Etki Şekli Nedir?

Aslında yara iyleşmesinde kullanılan bir yöntemdir.Tombositten zengin halde ayrıştırılan plazma verildiği bölgede growth(büyüme) faktörünün salınmasını sağlar.Bu büyüme faktörü vücudun asıl onarıcı fabrikası dediğimiz fibroblast hücrelerini uyarır. Fibroblast hücreleri ise elastik ve kollajenin üretilmesini ve onarıcı etkisini göstermesini sağlar.Ciltte enjekte edildiği bölgede kök hücreleri uyarıp aktif hale getirir.Buda yıpranmış cildin yenilenmesini sağlayıp anti –aging etkisi gösterir.

PRP Kimlere Ne Sıklıkta Yapılabilir?

Cildi yıpranmış,sarkık,mat,ince kırışıkları ve lekeleri olan kişilere uygulanır.30 yaş üstü her cilt tipine sağlık ve canlılık kazandırmak için PRP yapılabilir.2-3 hafta arayla toplam3-5 seans uygulanır.Uygulandıktan kısa süre sonra etkisi görülür(1 hafta içinde). En iyi etki 2-3 ay içinde ortaya çıkar. 6 ay-Yılda bir yapılması etkisinin korunması açısından önemlidir.

PRP Uygulanan Ciltte Etki Nasıl Görülür?

PRP uygulanan yüz boyun ve ellerde karşıdan bakıldığında daha parlak canlı , sağlıklı ve lekelerin azaldığı cilt görülür.

PRP Saç Dökülmesi Tedavisinde Kullanılabilir Mi?

Saç dökülmesini engellemek ve olan saçların daha da güçlü olmasını sağlamak için yaygın şekilde kullanılmaktadır.

PRP Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Otolog kişinin kendi hücreleri olduğu için yan etkisi yoktur.Ancak uygulandığı bölgede hafif kızarıklıklar ve morarmalar olabilir. Bunlar kısa sürede geçen etkilerdir.

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Kanama hastalığı ve trombositleri yetersiz olanlar ile kanser hastalarına PRP uygulanamaz.

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Servet Karayün

Dr. Servet KARAYÜN, 1972 yılında Hatay - İskenderun'da doğmuştur. Lisans öncesi eğitimini İskenderun'da tamamlamıştır. Ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1998 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır.

2000-2003 yılları arasında Kırıkkale SSK Hastanesi'nde, 2003-2011 yılları arasında ise Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'nde çalışmıştır. 2005-2013 yılları arasında 8 yıl süreyle Medikal Estetik Hekimi olarak birçok kurum ve kuruluşta görev yapmıştır.

Dr. KARAYÜN, hala Ankara - Çankaya'da bulunan özel kliniğinde hastalarını kabul etmektedir.

Etiketler
Prp uygulaması nedir?
Dr. Servet Karayün
Dr. Servet Karayün
Ankara - Medikal Estetik Tıp Doktoru
Facebook Twitter Instagram Youtube