10-11-12 aylik bebek beslenmesi

1 yaştan itibaren inek sütü verilebilir,ancak eğer bebek hazır mamaları tercih ediyorsa 2 yaşına kadar uygun mama ile de devam edilebilir. Bu yaşta evde pişen bütün yemeklerden yararlanılabilir. Çocuğun düzenli yemek yeme alışkanlığı kazanmasında ailenin tutumu önemlidir. Çocuğun yediklerini başka çocukların yedikleri ile kıyaslamak ve az yedi diye zorlamak doğru değildir. Çocuğun gereksiniminin ne olduğu bilinmeli, ona göre yedirilmelidir. Normal büyüyen bir çocuğun yediğini yeterli görmeyip daha fazla yemesini istemek doğru değildir. Her çocuğun metabolizma hızı kendine özgüdür. Bu bakımdan büyüme durumu çocuk beslenmesinde rehber alınmalıdır.
Daha önce 1 yaşına kadar verilmemesi gereken yiyecekler (yumurta beyazı ,kivi, kavun, çilek, bal ) verilebilir. Balın besleyici hiçbir değeri olmadığı için bal yerine pekmez tercih edilebilir.
Çocuk süt içmek istemezse, aynı miktar yoğurt veya sütten muhallebi, sütlaç yapılarak verilebilir. Yemekler kızartılmadan, fırında, suda veya ızgarada pişirilmelidir. Küçük parça et ve sebzelerle yapılmış kebaplar, kıymalı yemekler ve köfteler uygundur. Büyük parça ve kemikli et yemekleri yemede güçlük çekebilir.

Bebek Yemek Menusu

Sabah 1 yumurta
Beyaz peynir
Zeytin
Pekmez
Ekmek
Domates- Salatalık
Süt veya taze sıkılmış meyve suyu

Öğle: Etli sebze yemeği
Çorba
Yoğurt
Ekmek

İkindi: Süt veya sütlü tatlı
Meyve veya meyve suyu

Akşam: Etli yemek (dolma, kuru baklagil, köfte vb.)
Pilav veya makarna
Yoğurt
Ekmek
Ara: Süt ve meyve


Ankara Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!