Uzm. Psk. Yeşim Selçuk, İstanbul, Psikoloji

Uzm. Psk. Yeşim Selçuk

Psikoloji - İstanbul

Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Vücut (Beden) Disformik Bozukluğu, Psikiyatrik Bozukluk

Takvim talep etDeğerlendirSoru Sor

Yeşim Selçuk Hakkında

Yeşim Selçuk Kimdir?

İzmir doğumlu olan Yeşim Selçuk, eğitim hayatına İstanbul’da Göztepe İlköğretim Okulu’nda başladı, ardından Bilfen Koleji’nde devam etti ve lise eğitimini Maltepe Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Liseden mezun olur olmaz AFS Değişim Programı’yla gittiği Amerika’da 6 ay kaldıktan sonra İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne girdi ve Tübitak’tan karşılıksız burs alarak 3,5 senede mezun oldu. Lisans sonrası Okan Üniversitesi’nde “Yetişkin Odaklı Klinik Psikoloji” Yüksek Lisans programına kabul edilerek, “Mükemmeliyetçilik, Umutsuzluk ve İntihar” isimli bitirme projesiyle yüksek lisansını başarıyla tamamladı.

Eğitimi süresince; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı ve İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Hastanesi Anabilim Dalı’nda (Çapa) staj yaptı.

2007-2008 yılları arasında sertifikasyon süpervizyonlarını halen sürdürdüğü Şema Terapi yönteminin Şema Modeli ve Teknikleri I.Düzey Eğitimini tamamladı. “Suç Mağduriyeti ve Güvenlik Algısı”, “Kadınlar İçin Fotoğraflı Resim Derecelendirme Skalası ve Beden Beğeni Ölçeği’nin Türkçe Geçerlilik ve Güvenirlik Çalışması” gibi çeşitli üniversitelerde yürütülen birçok proje çalışmasında proje asistanı olarak görev aldı. “Rey Karmaşık Şekil Testi ve Tanıma Testinin, Değişik Yaş ve Eğitim Düzeyindeki Normal Popülâsyon İçin Normlarının Tespiti” projesi kapsamında eğitimini aldığı çeşitli testlerin uygulamasında yer aldı. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde devam eden “Şizofreniden Hayata” projesine katıldı.

Bağımlılık konusuna olan ilgisi sebebiyle 2008 yılında “Kulaktan Kulağa Madde Bağımlılığını Önleme Programı” kapsamında ilk ve ortaöğretim kurumlarına giderek bağımlılığa dair video gösterimi, tartışma ve “hayır diyebilme ve etkili iletişim” gibi konuları içeren yapılandırılmış grup çalışmaları yürüttü. 2009 yılından 2013 yılı ortalarına kadar Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği’nde “Genç Ruh Projesi” kapsamında 15-21 yaş arası gençlere ergenlik sorunlarına dair gönüllü danışmanlık hizmeti verdi ve ailelerle psiko-eğitim çalışmaları yaptı.

2010-2012 yılları arasında Çapa Bağımlılık Tedavisi Eğitim Programını başarıyla tamamladı. Çapa Bağımlılık Anabilim Dalı’nda bir buçuk sene boyunca yönlendirilen danışanlarla gönüllü bireysel görüşmeler yürüttü ve özel bir danışmanlık merkezinde 8 ay boyunca danışan takibi ve asistanlık yaptı.

Yüksek lisans eğitimi sırasında Bilişsel Davranışçı Terapi konusunda eğitim ve süpervizyon alarak, Okan Üniversitesi Psikoloji Destek Birimi’nde yetişkinlerle bireysel görüşmeler yürüttü. Bununla birlikte Geştalt Terapisi, Aile Terapileri ve Çocuk Psikopatolojisi konusunda eğitimler aldı. Nöropsikolojik testler konusunda aldığı eğitimi ise Çapa Nöroloji Anabilim Dalı’nda kısa süreli bir stajla güçlendirdi.

Yüksek lisans sonrası eş zamanlı olarak özel bir danışmanlık merkezi ve bir tıp merkezinde Uzman Klinik Psikolog olarak görev alan Yeşim Selçuk, aynı zamanda okullar ve iş yerleri için yapılandırılmış grup çalışmaları tasarladı. Stresle başa çıkma, sağlıklı kalabilme, farkındalık ve öfke kontrolü gibi çeşitli konularda verdiği eğitimlerle insana dair bilgi ve gözlemlerini kurumsal alana aktardı.

2015 yılında Maltepe Üniversitesi’nin bir birimi olan Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SOYAÇ) Sultanbeyli Kaymakamlığı ile iş birliği içinde yürüttüğü, İstanbul Kalkınma Ajansı destekli “Gençler için Gençlerle Projesi” kapsamında ekonomik ve sosyal açıdan dezavantajlı gençler, aileleri ve kurum çalışanları ile görüşmeler yaptı ve eğitim faaliyetleri yürüttü. Aynı yılın sonlarında Sultanbeyli Belediyesi’nin şuanda yürütülmekte olan “Ben de Varım Projesi”ne hibe başvuru sürecinde proje danışmanlığı yaptı ve içerik hazırladı.

Bağımlılık alanında yaptığı çalışmaları, aile içi cinsel istismar gibi birçok konuda katıldığı eğitim ve seminerlerle destekleyen Yeşim Selçuk, Yetişkin-Çocuk Sosyal Dayanışma Grubu (ACOA) kurucu üyelerinden biridir. Aynı zamanda, lise ve üniversitelerde çeşitli konularda seminerler vermektedir.

Psikoterapide kişiye özgü, yaşamdan beslenen ve bütüncül yaklaşımı benimsemekte, ergen ve yetişkinlerle ağırlıklı olarak Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Bağımlılık Terapisi yöntemleriyle çalışmaktadır. İlgilendiği konular arasında bağımlılık (kimyasal bağımlılığının yanı sıra özellikle internet, kumar, ilişki ve yeme bağımlılığı), depresyon, anksiyete bozuklukları, yeme bozuklukları, stres, ergenlik sorunları, ilişki problemleri ve mükemmeliyetçilik  yer almaktadır.

2013 sonbaharından beri Prof. Dr. Ayhan Kalyoncu’yla birlikte Taksim’de, ergen ve yetişkinlerle psikoterapi çalışmalarına devam etmektedir.

Diploma aldığı kurum
 • İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
Yabancı Diller
 • İngilizce
İlgilendiği Hastalıklar
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
 • Vücut (Beden) Disformik Bozukluğu
 • Psikiyatrik Bozukluk
 • Fobiler
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk
Ödüller
 • Tubitak Başarı Bursu (01.01.2006)

Yorumları

Değerlendir
3 Değerlendirme (Ort. Puan : 5)
Zamanlama
İlgi
Ortam

Hasta Değerlendirmeleri

..
Zamanlama
İlgi
Ortam

Danışanıyla empati yapıp onun gözünden konulara bakan, doğru zamanda doğru tespitleri ve aldığı inisiyatiflerle danışanını tamamen güvende hissettiren, bu vesileyle de iç dünyanızı rahatlıkla açabileceğiniz, ilgili, çözüm odaklı, süreci boş yere uzatmayan ve mesleğini çok severek yaptığı bu yaklaşımlarından çok belli olan harika bir doktor. Kendisi gibi muayenehanesindeki yalın ve özgün ortam da danışanı gerçekten rahatlatıyor. Zaten muhtemelen düşük katıldığınız ilk seansta sizi yükselten ve kısa/orta vadede zirveye çıkmanızı sağlayan yaklaşımı ve tedavi yöntemi mükemmel. 12-10-2019

et..sad

Birkaç sene önce doktorun önerisiyle Yeşim Hanım'a takıntılarım için gitmiştim. İş değişikliği yağmıştım, uykularım kaçıyordu, işe dikkatimi veremiyordum, çıkarılmaktan korkuyordum. 5-6 ay devam ettim, sayesinde hayatım düzene girdi. Birşeyleri takıntı ettiğimde hala gösterdiği yöntemleri uyguluyorum, eskisi gibi hayatımı zehir etmiyor. 08-03-2016

et..sad

Birkaç sene önce doktorun önerisiyle Yeşim Hanım'a takıntılarım için gitmiştim. İş değişikliği yağmıştım, uykularım kaçıyordu, işe dikkatimi veremiyordum, çıkarılmaktan korkuyordum. 5-6 ay devam ettim, sayesinde hayatım düzene girdi. Birşeyleri takıntı ettiğimde hala gösterdiği yöntemleri uyguluyorum, eskisi gibi hayatımı zehir etmiyor. 08-03-2016

3 görüş bulundu.

Hakkında değerlendirme yapın

Uzm. Psk. Yeşim Selçuk tanıyorsanız ya da hastalığınızla ilgili ziyaret ettiyseniz görüşlerinizi, şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

Değerlendir

Son Cevapladığı Sorular

Soru Sor
 • Nişanlım ile cinsellik sorunu

  Hocam iyi günler, nişanlımla cinsellik konusunda sıkıntı yaşıyorum.penisi çok büyük ilişkide çok acıtıyor kayganlaştırıcı kullanmamıza rağmen fayda etmedi.nişanlımın penisi deodorant şişesi boyutlarında ,19 cm olduğunu söylemişti .bu zamana kadar çok bir cinsel geçmişim olmadığı için bu sorun vajin... devamı

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Psk. Yeşim Selçuk

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Tam olarak bilmiyorum

  Eski yaşantıma inanılmaz derece özlem duyuyorum çünki eskiden mükemmelmişim gibi geliyor. gün içerisinde düşünmekten bıktım herhangi bir konuya adapte olamıyorum eskiden ilişki ve konuşmalardan sıkılsam bile belli etmezdim. artık kaldıramıyorum kendimi çok yorgun hissediyorum kafamda hep birşey ler... devamı

  Doktor Cevabı:

  Uzm. Psk. Yeşim Selçuk

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

?

Soru sorun

Merak ettiğiniz konular hakkında danışabilirsiniz. Benzer soruları olan ziyaretçilerin bilgilenmesi amacıyla sorunuz yayınlanacaktır.

Soru Sor

Yayınladığı Makaleler

Bu hekim siz misiniz?
Bilgileri güncelle


.