Seçtiğiniz kategorilerde uzmanlarımız tarafından toplam 8071 soru cevaplandı.

Lenf bezi şişmesi

Hocam merhaba size daha önce boynumdaki lenf bezlerinde buyüme olduğundan bahsetmiştim. Yaşım 26 submandibüler ve parotis komşuluğunda solda en büyüğü 21×9 mm büyüklüğünde sağda en büyüğü 18×6 reaktif lenf bezleri var 5 aydır hiç bir şekilde büyüme olmadı her ay düzenli usg çekildi. Cbc,sedim,ldh akciğer grafisi kasık usg çekildim sorun çıkmadı. Fakat bugün köprücük kemiğinin 4 parmak ustunde mercimek tanesi kadar yumuşak el altından rahat kayan beze hisettim. Ciddi bir durum olabilir mi? Büyüme olursa mi usg çektirmeliyim.

25 Aralık 2021 19:31
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli

Uzm. Dr. Murat Emin Güveli tarafından cevaplandı.

Kemoterapi sonrası yanıt

Hocam merhaba. Annem 9 kür haftalık kemoterapi aldı ardından pet çekildi doktor gerileme olduğunu söyleyerek 9 kür daha kemoterapi vereceğini söyledi. 3 kür kemoterapi verildikten sonra tekrar pet istedi. 1 ay arayla iki kez pet çekilir mi diye tereddüt edince biraz araştırdım ve doktorumuzu aradık bir yanlışlık olduğunu aslında bt isteyeceğini söyledi. Şimdi kafam şuna takıldı 9 kür kemoterapi verilecekken neden daha 3. kürde yanıt durumuna bakılmak istensin. Üstelik metastaz sadece akciğer bölgesinde değilken neden sadece bu bölge görülmek isteniyor. Burada yanlış giden bir şey varsa ben annemin boşuna radyasyona maruz kalmasını istemiyorum. Bu şekilde kemoterapinin daha başlangıcında yanıt durumuna bakılmak istenebilir mi hocam? Yardımcı...

25 Aralık 2021 12:59
Prof. Dr. Mustafa Benekli

Prof. Dr. Mustafa Benekli tarafından cevaplandı.

Kemoterapiye yanıt

Hocam annem 9 kür haftalık kemoterapi almıştı ardından doktor PET istedi ve gerileme var 9 kür daha kemoterapi vereceğim dedi. 3 kür kemoterapi verildikten sonra tekrar PET istedi ben de tedirgin oldum 1 ay arayla neden istenir diye. Doktorumuza sorunca yanlış anlaşılma olduğunu aslında bt isteyeceğini söyledi. Şimdi düşünüyorum sadece akciğer bölgesinde metastaz yok neden sadece akciğer bt’si istensin ve 9 kür kemoterapi verecekken 3. kür sonrası neden yanıt durumuna bakılmak istensin. Ben annemin boşuna radyasyona maruz kalmasını istemiyorum. Böyle bir durum mantıklı mı hocam?

25 Aralık 2021 11:10
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli

Uzm. Dr. Murat Emin Güveli tarafından cevaplandı.

Evre 3 over ca atlattım Endoxan kullanmalımıyım

Hocam evre3 over ca metastazı,uterus,overler,tupler,dalak,safrakesesi alindı,diafram,karaciger temizlendi,8 kür karboplatin+paklitajsel,7 ayda 3 pet,son 2 pet 0 tümör,ca125,1147 den 3 kürden sonra normale döndü şu an 15 son kemoterapi 18 ekimde aldım 3. pet çekimi sıfır tümör ancak 3 hoca görüşü aldım sadece bir hoca Endoxan önerdi daimi,nötrofilim hep düşuyordu kemoterapi alırken ve Fraven kullandım kemo öncesi ve sonrası şimdi ne yapacağımı bilmiyorum bu ilacı kullanmalımıyım,kullansam geri gelmiycek,kullanmasam geri gelicek düşüncesi oluştu,görüşünüz çok önemli benim için sayın hocam ben şimdi ne yapayım lütfen cevaplayabilirmisiniz.Saygilar teşekkürler .

25 Aralık 2021 11:08
Prof. Dr. Serdar Turhal

Prof. Dr. Serdar Turhal tarafından cevaplandı.

Pet, tomografi arası süre

Hocam merhaba. Anneme haftalık 9 kür kemoterapi sonrası PET çekildi birkaç gün sonra beyin mr ve akciğer grafiği çekildi. Daha sonra 3 kür daha kemoterapi verildi. Doktor tekrar PET istedi. Açıkçası 1 ay arayla pet çekilir mi diye tedirgin olup doktoru aradığımızda yanlış anlaşılma olduğunu tomografi istediğini söyledi. Hocam size sorum pet, beyin mr ve akciğer grafisinden 1 ay sonra tomografi çekimi yapılabilir mi? 9 kür kemoterapi daha alacakken 3 kür sonrası tomografi istenmesini gerçekten anlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim çok sağ olun.

24 Aralık 2021 19:07
Prof. Dr. Serdar Turhal

Prof. Dr. Serdar Turhal tarafından cevaplandı.

PET çekimi

Hocam merhaba. PET çekimleri arasında en az ne kadar süre olmalı? İki çekim arasında 1 ay süre olabilir mi?

24 Aralık 2021 17:48
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli

Uzm. Dr. Murat Emin Güveli tarafından cevaplandı.

Koltuk altı şişmesi

Merhana hocam 27 yasındayım 4 yıl önce koltuk altımda şişlik hissettim doktora gittim doktor muayane ettigi gbi senin yas grubunda normal lenf bezi buyumesi oluşmuş ulturason çekildi 1cm civarlarındaydı kötü bişey yok denilde buyume olursa seni rahatsız edersen gel alalım denilde şuanda hafiften bir buyume hissediyrm gibi ve 4 yıldırda hic kontrole gitmedim sizde kötü bişeye dönüşmüşmüdür

24 Aralık 2021 13:00
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur

Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur tarafından cevaplandı.

Annemin hastaliğı geçermi?

Merhaba hocam. Ben yabancı ulke vatandasiyim Istanbulda yasiyorum. Annem 10 ay once kalın bağırsak kanseri hastası oldugunu oğrendik. Annem memleketimizde yasiyor. Orda kemoterapi tedavileri goruyor. Simdiki hali kanseri vucudunda gorulmemis ama sonucta karacigerde metastaz olusmus durumda. Bunun için ne yapabiliris rica etsem yardim edermisiniz? Zamanla olsada iyilesme sansi varmi yoksa ameilat olmasi mi gerekiyor?

23 Aralık 2021 15:08
Prof. Dr. Serdar Turhal

Prof. Dr. Serdar Turhal tarafından cevaplandı.

Kan sonuçları

Hocam merhaba benim 3 ay süren adet kanamam var jinekoloji de sorun çıkmadı hematolojiye yönlendirdi. Şikayetlerim adet kanaması,gece terlemesi,diş eti kanaması eklem ağrısı ve son zamanlarda baş dönmesi şeklinde doktara baş dönmesi,eskiden beri olan kulak yanımdaki lenf bezi gibi bir sisme ve ağrılarımı belirtmemisim kan testlerim düzgün çıkmış yani evet normal değerlerin altında ama üç ay adet kanamasına göre çok değil dedi eğer lösemi olsam kanda kesin çıkar değil mi? Bir de kan hapı kullanıyordum fayda etmiş lösemi olan birinde tedavi olmadan kan hapı değerleri yükseltebilir mi? Hocam lösemi değilimdir değil mi kanda anlaşılırdı çok teşekkürler.

22 Aralık 2021 23:54
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli

Uzm. Dr. Murat Emin Güveli tarafından cevaplandı.

Distal özefagus

Hocam merhaba. Distal özefagus komşuluğunda milimetrik lenf nodu dikkat çekmiştir. Bu ne anlama geliyor? Cevabınız için teşekkürler

20 Aralık 2021 14:41
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli

Uzm. Dr. Murat Emin Güveli tarafından cevaplandı.

Meme ca patoloji

Merhaba annem 59 yaşında meme koruyucu ameliyat oldu patoloji sonucu 2,3*1,8*1,6 cm boyutlarında solid tümör lezyon ER %90 pozitif PR negatif Her2 pozitif Ki67 %30 gread 3 lenfte tutulum yok. Hastalık hangi evrede ve nasıl bir tedavi alır? Tamamen tedavisi mümkün mü ileride nüks ya da metastaz riski nedir ? Teşekkürler

20 Aralık 2021 11:36
Prof. Dr. Serdar Turhal

Prof. Dr. Serdar Turhal tarafından cevaplandı.

Lenf nodu kısa çap

Sevgili hocam merhaba. Çene altında elime şişlikler geldiği için doktora gitmiştim, tomografi çektirdim. Sonucunda "Her iki boyun bölgesinde birkaç adet kısa çapı 1cm den küçük lenf nodu izlenmektedir." Yazıyor. Bir sorun var mıdır sizce boyutları normal midir? Bir de çene altında elime gelen şişlikler sanki 1cmden büyük gibi bunların tomografide çıkmamış olma ihtimali var mıdır? Teşekkürler.

20 Aralık 2021 02:17
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli

Uzm. Dr. Murat Emin Güveli tarafından cevaplandı.

Kalple ilgili mi

Hocam merhaba , benim uzun bir süredir göğsümün orta kısmındaki kemikte,burdan sol göğüse ve sol göğsün altına doğru yayılan bir ağrı, yanma ve ağırlık, dolgunluk gibi bir his var..Neredeyse ayda 1 kalp için acile gidiyorum ama kas ağrısı yada mide sorunu diyorlar..Bazen koluma yayılıyor ve uyuşma yanma oluyor, böyle durumla karşılaştığımda da her seferinde kalple ilgili mi diye çok korkuyorum.. şuan size yazarken o semptomları yaşıyorum.. Bir çok nedeni olabilir evet biliyorum ama hocam bu durumu yaşayınca çok korkuyorum kalp ile ilgili birşey var mıdır acaba ?

19 Aralık 2021 15:51
Prof. Dr. Serdar Turhal

Prof. Dr. Serdar Turhal tarafından cevaplandı.

Cea Değişkenliği

Merhaba Anneme temmuz 2020'de mesane kanseri teşhisi konuldu.Ameliyat oldu ve ardından 4 kür adjuvan kemoterapi aldı.Bu zamana kadar yapılan ultrason ve tomografilerde bir sorun çıkmadı.Fakat şubat 2021 de 1,36 olan CEA değeri mayısta 5,54, daha sonra 4,84 çıktı.Onkoloğumuz takip istedi.Ağustosta yapılan CEA 7,18,eylülde 5,84 ,kasımda 16 çıktı.Annemde idrar enfeksiyonu ve kesi yeri fıtığı var.Onkoloğumuz fıtık ya da idrar enfeksiyonundan da olabileceğini ama yine de PET çektirmemizi istedi,PET sonucu temiz çıktı.Daha sonra kolonoskopi ve mide endoskopisi yapıldı,Onlar da temiz çıktı.Mide de sadece gastrit var.Fikrinizi almak istedim.Nüks olsa CEA değeri zaman zaman düşer miydi?

19 Aralık 2021 15:10
Prof. Dr. Özlem Er

Prof. Dr. Özlem Er tarafından cevaplandı.

Karın içinde kitle

Hocam karnımın içinde senelerdir var olan kitle var oynuyor belki de patates kadar zamanında BT çekildi bir şey çıkmadı USG de çekildi ama gene görunen bir şey yok mr çektirmem şart mı 12 senedir bununla yaşıyorim. Yumuşak doku ya da desmoid tümör olabilir mi?

18 Aralık 2021 19:53
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli

Uzm. Dr. Murat Emin Güveli tarafından cevaplandı.

Facebook Twitter Instagram Youtube