AA
Soru Sahibi
8 Haziran 2021 01:54

4.5 senedir geçmeyen lenf nodu

Merhaba hocam. Boynumda 4.5 sene önce reaktif lenf nodları vardı.. 4 sene önce ilk ultrason sonucum Sağ sübmandibularda lokalizasyonda sağda 15 ×9 mm solda 11×6 mm hipoekik lenf nodları vardır.. Sol servikalde büyüğü üst kesimde 11x7 mm çapında olmak üzere bir kaç adet lenf nodu izlenmiş tir... Bir ay önce gittim hemotoloji bölümü hastanede cıkan ultrasyon sonuç... Bilateral parotis gland hafif heterojen olup doku için LN ile uyumlu görünümler izlenmiştir.. Servikal alanlarda büyüğü sağ sübmandibularda 15 mm sol sübmandibularda 15mm boyutlarında kortikal kalınlaşma gösteren lab izlenmiştir.... Kan değerlerime bakıldı ne enfeksiyon nede kanser süpesi görünmedi ama 4 seneden fazla oldu için 2 ay sorna tekrar ultrasona koyacaklar büyüyürsa ameliyat ederiz patalojiye yollarız dediler .. Ayriyeten koltuk altı ve karın bölgesinde dede kortikal kalınlaşma gösteren 15 mm civari lap izlenmiştir dediler ameliyat kesin gerek mi bebeğim var eğer ciddi bir önem yoksa ileri tarih atmak isterim

5 cevap
Cevaplar (5)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Bence sadece takip yeterli. 4 yıldır aynı şekilde kalmış. 2 ayda ne değişecek ki? USG ile takip edilebilir kanaatindeyim. İyi günler

8 Haziran 2021 05:13
AA
Soru Sahibi

Merhaba hocam 3 ay önce lenf nodü de ‰20 artış olduğu için doktor lar süpeli olabilme ihtimalinden dolayı biyopsi yaptılar sonucu: kesitlerde vasküler yapılarında artış gösteren küçük bir lenfoid doku izlenmiştir lenfoid doku oluşturan lenfositler Küçük Çapa matür lenfositler dır arada küçük histiosit grupları izlenmiştir yapılan immünhistokimyasal çalışmada cd3 cd20 ile karışık patende boyanmıştır izlenen lenfoid doku benign görünümündedir ancak lenf nodunun küçük bir kısmı temsil etmesi nedeniyle parsiyel tutulum gösteren bir neoplazm net olarak ekarte edilemez Bu nedenle olgunum önerilir... Bi dahaki ultrasyonda büyüme olursa tekrar biyopsi önerdi doktor büyüme olduğu takdirde biyopsi yapılması gereken midir Sizce Yoksa sadece takip mi

24 Aralık 2021 02:01
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Büyüme olursa eksizyonel biyopsi yapılması iyi olur

24 Aralık 2021 09:00
AA
Soru Sahibi

Merhaba hocam 2017 den beri olan lenf nodül için ikinci biyopsi oldum truct istediler ama radyoloji ince iğne yapmıştı onun sonucu ve ilaçlı mr girdim onların sonuçla beraber hemotoloji eksizyonel biyopsi istedi ama konsültasyon cerrahi işlem için küçük dedi 3 cü trucat biyopsi istediler istemedim ama gerek var dediler size sonuç larn kağıtlarını atacağım.. Sizce gerek varmı trucat biyopsi ye... Hemotoloji doktorun dediğine göre cok var nodül araştırılması gerek altındaki sebeb

5 Mart 2022 03:27
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Doktorunuz gerekir dediyse yaptırmak lazım.

5 Mart 2022 10:24
AA
Soru Sahibi

Pet sonucum değerlendirebilir msiniz bebeğim var hemn gitmem gerek mi hastaneye

17 Mayıs 2022 21:39
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

PET raporunu? yazmamışsınız...

18 Mayıs 2022 09:56
AA
Soru Sahibi

T.C. Sağlık Bakanlığı Teletıp Görünümü Liste Görünümü İnternet tarayıcınız görüntü detaylarınızı görüntülemek istediğinizde açılan sayfayı engelleyebilir. Görüntülemek için açılır sayfaya izin vermeniz gereklidir. Tarih Ön İzleme *** *** ** Hastane Adı Ankara Şehir Hastanesi Açıklama Onkolojik PET (F-18 FDG) Rapor Radyolojik Görüntüler Paylaş *** *** **.*** *** **.*** *** **.*** *** **.*** *** **.*** *** **.*** *** **.*** *** **.2020 Arama Sayfada kayıt göster İlkÖnceki12SonrakiSon Kapat Rapor Detay Bilgisi ONKOLOJİK F18-FDG PET/BT GÖRÜNTÜLEMEICD-10 Kodu: C81Açlık Kan Şekeri: 78 mg/dlBoy/Kilo: 149 cm /66 kgEnjeksiyon/ Çekim Zamanı: 14:56/16:10 Klinik Bilgi: Lenfoma ön tanısı olan hastaya PET/BT incelemesi yapıldı. 3 imzalı raporu bulunmaktadır. Teknik: 8 saatlik açlık sonrası hastaya oral kontrast verilmesini takiben 6.2 mCi F-18 FDG (Florodeoksiglukoz) enjeksiyonu yapılarak uygun koşullarda 60 dakika istirahat etmesi sağlanmıştır. Verteksten dizlere dek uzanan alana 3D PET/BT görüntülemesi yapılmıştır. Elde edilen görüntüler BT ile atenüasyon düzeltmesi yapıldıktan sonra transaksiyel, koronal ve sagital düzlemde kesitler alınarak görsel ve sayısal olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Baş ve Boyun: Bilateral servikal zincirde izlenen, büyüğü sağ submandibular alanda 15x12 mm boyuta ulaşan lenf nodlarında belirgin patolojik F-18 FDG tutulumu izlenmemiştir. Toraks: Anterior mediastende timus dokusunda hafif artmış F-18 FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax.3.2),(remnant timus dokusu?). Laktasyon sürecinde olan hastada bilateral meme dokusunda fizyolojik artmış F-18 FDG tutulumu izlenmiştir. Her iki akciğerde patolojik F-18 FDG tutulumu izlenmemiştir. Abdominopelvik bölge: Karaciğer ve dalakta patolojik F-18 FDG tutulumu izlenmemiştir. Sol adneksiyel alanda fokal artmış F-18 FDG tutulumu izlenmiştir (fizyolojik over aktivitesi?),(SUVmax:14.36). Diğer alanlarda patolojik F-18 FDG tutulumu izlenmemiştir. Kas ve iskelet sistemi: İskelet sisteminde ve yumuşak dokularda patolojik F-18 FDG tutulumu izlenmemiştir. Görüntüleme alanına giren diğer vücut alanlarında F-18 FDG'nin normal fizyolojik dağılımı izlenmektedir. Sonuç: -F-18 FDG afiniteli malignite bulgusu izlenmeyen PET/BT çalışması. *Değerlendirme mevcut teknik olanaklar ve güncel tıbbi bilgiler doğrultusunda yapılmıştır. İncelemenin hastanın klinik, muayene, laboratuvar ve varsa patoloji bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.SONUÇ BİLGİ

18 Mayıs 2022 14:18
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Normal olarak değerlendirilmiş

18 Mayıs 2022 15:36