GM
Soru Sahibi
7 Aralık 2017 04:14

Yemek yeme problemi

Merhabalar.. Ben 19 yaşındayım ve büyük bir problemim var. Kahvaltılık olarak hiç bir şey yemiyorum, yiyemiyorum çok garip bir şekilde ön yargı var ve tatlarını dahi bilmiyorum. Sebze ve yemeklerinin hiç birini yemiyorum. Et olarak ne varsa tadını bile bilmiyorum, balıkta aynı şekilde. Hayatım 'makarna,pilav,mercimek çorbası,nutella, süt ' bunlarla geçiyor onun dışında sütlü tatlılar.. Ve bu yüzden kan değerlerim, b12'm çok düşük demir eksikliğinde var ve problemler yaşıyorum fark etmeye başladım ve korkuyorum. Aşmayı denedim ama olmuyor miğdem kabul etmiyor ve bulanıyor kokuları rahatsız ediyor ve kabaca iğreniyorum. Bunu nasıl aşabilirim ve bu şekilde olmasının psikolojik olarak bir açıklaması var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Miray Hanım; Öncellikle geç yanıt verdiğim için kusura bakmayın, bilgisayarımda var olan sorun nedeniyle ancak görebildim sorunuzu. Sorunuza gelince; Bahsettiğiniz sorunlar öncelikli olarak hekim muayenesi gerektiriyor. Yaşadıklarınıza neden olan fizyolojik etmenler olup olmadığına bakılmalı. Şayet herhangi bir fizyolojik etmen saptanamazsa psikoterapi almanızda yarar var. Öncelikle bu durumun nedenleri saptanmalı (maalesef size şu nedendendir diye bir şey söyleyemiyorum, çünkü psikolojik sorunlarda nedenler çok farklı olabiliyor) daha sonra da uygun bir psikolojik danışma/psikoterapi planı çıkarılmalıdır. Sağlıklı günler dilerim.

11 Aralık 2017 09:00