FM
Soru Sahibi
13 Şubat 2021 14:29

Ventriküler aritmi

Zekeriya hocamkolay gelsin 32 yaş bay...hocam 10 yıldır panik atak hastasıyım dolayısıyla birçok kardiyoloji doktoruna muayene oldum defalarca EKG eko efor holter vs tetkikler yaptırdım hep normal olduğu söylendi hocam bende ara ara ek atım lar oluyor bir ay günlük 40 50 tane oluyor sonra Bi anda kesiliyor uzun süre olmuyor... 2 yıl önce ek atımlarımın arttığı Bi dönem holter taktırdım 90 adet vesle beraber 7 atımlık nonsustained vt görüldü herhangi Bi bayılma nefes darlığı göz kararması vs ciddi Bi semptom olmadı... Sonrasında 8 defa holter eko efor 10larca ekg normal çıktı...hocam yarı üvey dayım(annemle anneleri aynı babaları farklı) 1999 yılında 30 yaşında kalpten ani ölüm yaşamış(ritim bozukluğu mu damar tıkanıklığı mı bilmiyorum) onun dışında ailede kalp hastası yok... Hocam biraz önce sanki göğsümün ortasinda tam böyle pat pat vurma ek atım gibi değil de değişik bi durum oldu sanki birşeyler boşalıyor gibi oldu içimde 2 veya 3 saniye sürdu bi an elim ayağım tutmuyor başımda hafif bi sersemlik oluyor gibi oldu 5 10 saniye sonra nabzima dokundugumda 100 civari ve dolgun bi sekilde atiyordu hemen acile geldim 5 dakika sonra cekilen ekg normal satürasyon 97 tansiyon 155/95 troponin normal yine vt mi oldu acaba...hocam son 1 ay icerisinde efor eko holter 20 adet ekg normal.....hocam eko efor EKG holter vs bu tetkikler yapısal olarak kalbimin sağlıklı olduğunu teyit eder mi? Kardiyak mr, eps, anjiyo bu testler abartılı mı olur(açıkçası bu testleri yaptırmaya da korkuyorum)...yarı üvey olan dayımın ani ölümü benim için de Bi risk teşkil eder mi?

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)

İyi günler, Günde 500'ü geçmeyen supraventriküler veya ventriküler erken atımlar genellikle (istisnaları vardır) masumdur; ancak kısa da olsa VT atakları olması durumunda biraz daha dikkatli olmak gerekir. Bu konuda bulunduğunuz şehirdeki kardiyoloji uzmanları içinde elektrofizyoloji ile uğraşan bir uzman doktor bulup ona kontrole gitmenizde fayda var. Elinizdeki tüm holter ve eko raporlarını yanınızda bulundurun. Nadir görülen ve bazen bazal EKG'de de kendini belli etmeyen durumlar vardır (ARVD gibi), tecrübeli bir göz bunları değerlendirecektir. Geçmiş olsun.

15 Şubat 2021 09:03
FM
Soru Sahibi

Zekeriya hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim...hocam son on yılda en az 15 defa holter bi o kadar da eko efor yaptırdım...2014 yılında yorgunluk soğuk algınlığı şikayetiyle ankara yüksek ihtisas acilde troponin bakıldı ilk test biraz yüksek çıktı 2 saat sonra tekrar bakıldı biraz daha yükselmişti hocamız gözlem odasına aldılar 2 saat sonraki test bu sefer sıfır çıktı...3 gün hastanede kaldım hergün troponin bakildi (hep sifir cikti) ekg eko efor yapildi en son sanirim kardiyak mr yapildi nabiz yüksek olduğu için hoca tam net olmadığını ama göründüğü kadarıyla bi sikinti yok dedi koroner anjiyo yapalim dedi ben düğünüm olduğu icin istemedim...sonraları defalarca efor eko holter ekg troponin vs hep normal çıktı taa ki 3 yıl önce taktirdigim holterde 7 atimlik vt cikana kadar...hocam yakinda bi ilde eps konusunda tecrübeli bi hocamiza sizin dediğiniz gibi elimde olan holter efor ekg sonuclarimla gitti hatta o 7 atimlik vt olan holteri de gösterdim ekoya bakti az bi kaçak var onun dışında eko normal ki o minimal kacak her insanda olabilir dedi...nonsustained vt konusunda da önemli değil dedi hali saha maçı bile yapabilirsin dedi...eps yapsak dedim gerek görmedi hocam bloker tarzı ilaclar kullansam mi dedim bu yaşta ne ilacı git keyfine bak dedi ....hocam icim rahat etmedi sizin dediğiniz gibi avrd olabilir mi? Kardiyak mr bt anjiyo yaptirsam m? Bazen ek arimlarim arka arkaya oluyor gibi tekrar vt oluyor veya olacak diye korkuyorum...hocam cevabiniz icin cok sagolun

16 Şubat 2021 09:29

Toplamda VES miktarı çok fazla değilsi, zaman zaman 5-10 atımlık düzenli VT olması çok tehlikeli değildir. Bu çok artarsa EPS yapılabilir. Daha önce kardiyak MR yapılmış, tekrarına gerek olmadığını düşünüyorum. Yıllık kontrollerinizi aksatmayın derim sonuç olarak.

17 Şubat 2021 10:00
FM
Soru Sahibi

Zekeriya hocam günaydın...hocam 12 saattir ara ara baş ağrisi krizleri yaşıyorum 3 yil öncesinde dökümante edipmiş 7 atimlik vt atagim var sonraki 8 adet efor eko holter ekg vs normal...ara ara ek atimlarim oluyor....hocam baş agrisi icin genellikle majezik kullanirdim evde kalmamis lakin ARVELES (Arveles, etken maddesi deksketoprofen olan NSAİİ grubu bir ağrı kesicidir.) var evde kullansam bi sıkıntı olur mu? Arvelesin içeriği kalbi rahatsiz eder mi? Veyahut dolerex veya hastane acillerinde kalçadan iğne şeklinde yalılan dikloron kalbi ritimsel veyahut koroner etkiler mi?Sağolun

7 Mart 2021 09:31

Tek doz antiinflamatuar ilaçlarda doğrudan kardiyak etkilenme çok çok nadirdir. Diğer yan etkileri ve kullanım gereksiniminin değerlendirilmesi için ilgili branşa müracaat etmelisiniz.

8 Mart 2021 09:07
Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Doç. Dr. Zekeriya Arslan Kardiyoloji

Yazar toplam 515 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kalp sintigrafisi Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Düşük şiddetli iskemi Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Kalbin hızlı atmasi Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Ekstrasistol ilaç Doç. Dr. Zekeriya Arslan
ritim holter Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Kardiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Ersin Doğanözü
Dr. Ersin Doğanözü Kardiyoloji
Uzm. Dr. Ömer Doğan
Uzm. Dr. Ömer Doğan Kardiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube