mU
Soru Sahibi
18 Aralık 2021 13:55

Uyutmayan ve yarım kalan tuvalet hissi

Merhaba Kenan bey, bey 33 yaşında bir erkeğim. Yaklaşık 1,5 yıldan bu yana dışkılama sorunu yaşıyorum. Sorunum daha çok tuvaletimi yaparken zorlanma ve yaptıktan sonra rahatlayama, yarım kalma hissi şeklinde. Rahatsızlık hissi özellikle bağırsağımın sol alt kısmında oluyor. Günde 2 defa tuvalet yapma rutinim var ( sabah ve uyumadan önce ). Sabah tuvaletimi yaptığımda genelde her şey yolunda ama gece tuvaletimi yapsam da yapmasam da rahatsız oluyorum ve bu nedenle sık sık uykumdan uyanıyorum. Çok fazla gaz çıkartma ihtiyacım oluyor. Yakın zamanda kolonoskopi ve endoskopi tetkiklerim yapıldı ancak önemli bir soruna rastlanılmadı. En son gittiğim bir gastroentreoloji doktoru debridat fort 200 mg tablet reçete etti. Bu ilacı yaklaşık bir aydır günde 3 defa 1 tablet olacak şekilde kullanıyorum. Henüz pek bir faydasını göremedim. Sadece dışkılamam ve gaz çıkartmam biraz daha kolaylaştı. Ancak gece uyutmayan veya uykudan uyandıran rahatsızlık hissi hala devam etmekte. Son zamanlarda çok fazla gaz çıkartıyorum ama bir türlü rahatlayamıyorum. Bana tavsiyeniz ne olur?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Op. Dr. Kenan Yüce
Op. Dr. Kenan Yüce
Genel Cerrahi

Çok gaz çıkarma sebebi gerginlik, anksiyete sebebiyle farkında olmadan, yeme , içme, konuşma sırasında çok hava yutma sebebiyle olabilir. Antidepresan ilaçlar yardımcı olur. Ancak eksik Dışkılama hissi, yarım Dışkılama hissi fizyolojik bozukluklar Anismus, pelvik taban diskinezisi, pubo-rektal diskinezi gib veya rekto-rektal intussusepsiyon, rektosel, Rektum tümör ve polipleri gibi organik bozukluklardan olur. Organik bozukluklar için rektoskopi kolonoskopi tetkiki doğru seçimdir. Fonksiyonel ve rektosel, intussusepsiyon gibi organik ve fonksiyonel bir arada olan problemlerin teşhisinde Anal Manometri ve defekografi tetkiki gereklidir. Size Bursa’da Dr Levent Tezcan’dan görüş almanızı, fonksiyonel problemlerde Dr Tezcan’dan yardım istemenizi tavsiye ederim. Tetkik sonrası organik patolojide yardımcı olurum. Geçmiş olsun. Selamlar

22 Aralık 2021 08:55
mU
Soru Sahibi

Bilgilendirdiğiniz ve tavsiyeniz çok teşekkür ederim. Ama ben İstanbul'da (anadolu yakası) ikamet etmekteyim. İstanbul içinde önerebileceğiniz başka bir hekim var mıdır? Veya sizin polikliniğinize gelsem olur mu?

22 Aralık 2021 09:49
Op. Dr. Kenan Yüce
Op. Dr. Kenan Yüce
Genel Cerrahi

Size Defekografi ve anal Manometri testi gerekli bu testleri yaptırdıktan sonra görüşebiliriz

25 Aralık 2021 08:37
Op. Dr. Kenan Yüce
Op. Dr. Kenan Yüce Genel Cerrahi

Yazar toplam 25 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kolon kanseri Op. Dr. Kenan Yüce
Anal Fissür Op. Dr. Kenan Yüce
Endoskopi sonucu Op. Dr. Kenan Yüce
rektöselime Doktorum Op. Dr. Kenan Yüce
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Serdar Civelek Genel Cerrahi
Uzm. Dr. Anıl Ergin Genel Cerrahi
Prof. Dr. Ali Ezer Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube