NM
Soru Sahibi
12 Nisan 2021 02:27

Uygunsuz sinüs taşikardi

Hocam merhaba 20 yaşındayım. Kaygılı ve çok hastalık hastası biriyim sürekli kendimi ve kalbimi dinliyorum ve sınava hazırlanıyorum. 6 aydır her gün şiddetli çarpıntılar yaşıyodum nabız 150 civarı oluyodu. 1 ay önce kardiyolojiye gittim ve ekg sırasında hep olan hatta daha şiddetli çarpıntı atağım vardı yani şikayetim varken çekildi sonra bi uzun ekg daha istedi doktor kendisi başımdaydı ve ekg çekilirken boyun damarlarıma baskı yapıyordu, sonra uygunsuz sinüs taşikardisi teşhisi koydu. Ve bu atak esnasında eko da incelendi ve kalpte bi sorun olmadığını söyledi. Kan temiz, tiroid guatr, kansızlık da yok. Hocam her sabah uyandığımda nabzım 100-110 civarlarında oluyo 15 dakika sonra 80e iniyor. Ama genelde istirahat nabzım 85 altına düşmüyor. Asıl sorum da şu ki bunu ara ara çarpıntı şeklinde hissetmiyorum ve kalbime dokunmasam hızlı attığını hissetmiyorum ama gerçekten hızlı atıyo 130 civarlarında. Bu bi sorun olduğunu mu gösterir? Sebebi nedir? Tekrar kardiyologa gitmeli miyim sürekli hastanede olmaktan bıktım

0
6 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (6)

İyi günler, Sizin durumunuzda sinüzal taşikardi yakınmaları çoğunlukla tansiyonu düşük veya alt sınırlarda seyreden kişilerde görüyoruz. Tansiyon düşüklüğünü vücut nabzı yükselterek kompanse etmeye çalışır. Özellikle sıvı takviyesi, çay/kahveyi azaltma, tansiyonunuz alt sınırlardaysa biraz tuzlu gıdalarla takviye, uyku düzeni gibi tedbirlerle şikayetleriniz muhtemelen azalacaktır. Geçmiş olsun.

12 Nisan 2021 12:06
NM
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhaba çok teşekkür ederim🙏 sabahları bazen dediğiniz gibi tansiyonum 9/6 10/7 civarlarında oluyo akşam genelde 112/83lerde oluyor. Çay kahve hiç kullanmıyorum. Merak ettiğim şu uygunsuz sinüs taşikardi sebebi nedir, kalıcı mı yoksa geçici mi? Ölümcül riski var mı,ileriki yaşlarda kalp rahatsızlığına sebebiyet verir mi? Dr bana saneloc vermişti ama hap yutamadığım için kullanmadım zaten ben günlük hayatımı çok etkiliyor dedigi icin vermisti yoksa yazmıyodu. Sizce kullanmalı mıyım? Ya da doktor uyg sinus tas teshisinde yanılmış yada atlamış olabilir mi daha riskli bi aritmim var midir diye dusunmeden edemiyorum. Cunku nabzım normalken bile atislarini duyuyorum boynumda cok net gorunuyo karnimda kalp atislari oluyor doktora söyledigimde kilo almam gerektigini söylemisti boyuma göre biraz zayifim.

17 Nisan 2021 16:44

Merve Hanım çarpıntı atağınızı Kardiyoloji uzmanı bizzat gördüğünüze göre başka ritim bozukluğu olduğunu düşünmenize gerek yok. Ancak normal sinüzal taşikardi ile uygunsuz sinüzal taşikardi arasında görüntü itibari ile bir fark yoktur. Uygunsuz sinüs taşikardi tanısı koyabilmek için sinüs taşikardisine yol açabilecek tüm sekonder nedenlerin (psikolojik stres de dahil) olmadığından emin olmak gerekir. Sizde mevcut stres durumunuzu düşünürsek sizdeki taşikardinin uygunsuz sinüs taşikardisi değil, normal fizyolojik sinüs taşikardisi olması daha olası görünüyor. Dolayısıyla ilaç kullanmanızın çok gerekli olmadığı kanaatindeyim. Bol sıvı takviyesi yapın. Sadece sinüzal taşikardi kalbinize hiçbir zarar vermez. Nedenler ortadan kalktığında kendiliğinden zaten metabolik olarak denge sağlanır, endişenize hiç gerek yok. Geçmiş olsun.

19 Nisan 2021 09:10
NM
Soru Sahibi

Hocam çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizden🙏🙏 hayırlı ramazanlar kolay gelsin.

19 Nisan 2021 22:11

Rica ederim.

20 Nisan 2021 08:49
NM
Soru Sahibi

Hocam yine rahatsız ediyorum kusura bakmayın bu aralar nabzım normale döndü yürüyüşe başladım, dediğiniz gibi sıvı almaya özen gösterdim psikolojik mi bilmiyorum ama anlattığım çarpıntıları artık yaşamıyorum çok daha rahatım. Dediğiniz gibi ilaca başlamadım. Gün içinde nabzım 70-80 arası oluyor. Hocam sorun şu ki bazı günler istirahat nabzım 80 dolaylarında seyrederken bazen tüm gün boyu kalbim 60-65 dolaylarında oluyor, normalde taşikardi teşhisi konan bi hasta olarak bu düşük nabız sayıları beni korkutuyor. Uyumaya yakın da bazen 57-58 oluyor. Bu sizce bi sorun olduğunun mu işareti, beni korkutmalı mı tekrar kardiyolojiye görünmeli miyim?

4 Mayıs 2021 02:39

Nabzınız 40'ın altına düşmediği sürece üzerinde durmayın.

5 Mayıs 2021 09:44
NM
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhaba yine rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Bayadır düzenli giden nabzım bu gece tekrardan 150yi buldu. Gün içinde bi sıkıntım yoktu aslında ama akşama doğru kalbim yine çok hızlı ama çarpıntısız içten içe atmaya başladı bunun üzerine yürüyüş yapayım nabzım düzene girer belki diye site içerisine çıktım. Biraz hızlı tempoda yürüdüm biraz koştum eve geldiğimde hala hızlıydı yavaşlamadı. Korku olmaya başladı bende karın ağrısı hissettim soda içtim daha sonra nabzım normale dönmeye başladı kendime geldim ama korkutmuştu bu durum beni ve yatarken yine o psikolojiyle mi bilmiyorum ama kalbim tekrar içten içe hızlı atıyordu 90 civarı. Uyuyayım sabaha geçer diye uyumaya çalıştım 1 saat sonra biraz da gördüğüm rüyanın etkisiyle mi bilmiyorum ama bi anda dehşetle uyandım zaten tasikardi korkusuyla uyumustum zar zor, beni daraltan birsey vardı sanki fiziksel değil ama. Uyanınca kalbimi yokladım içten içe hızlı ve 130 civarı yine. Bu beni daha da korkuttu saatlerdir hatta gün boyu sürdü bu hızla diye. Nefesim daraldı ordan oraya koşmak istedim pencereyi kapıyı neresi varsa açtım olduğum yere yattım sonra titreme başladı elim ayağım buz gibiydi. Daha sonra kalbim çok daha hızlandı ve daralmayla birlikte büyük bi ölüm korkusu geldi sanki bu sefer kalbim hiç yavaşlamayacak ve bi anda durup ölücem diye düşündüm öyle hızlıydı çünkü. Midem bulanmaya başladı sonra. Yaklaşık 15-20 dakika sonra kalbim yavas yavas normal nabzına geri döndü. Bu beni çok korkuttu hocam napmalıyım sizce tekrar kardiyolojiye gitmem şart mı oldu? Kalbim çarpıntılı şekilde tasikardi yasadigimda daha rahat oluyorum hocam ama bu icten ice cok hizli atmasi benim nabzimi kontrol etmedigim sürece 95-100lerde atmasi beni mahvediyor. Onu yasamasam bile her an öyle olucam diye korkuyla geçiyor tüm günüm. Tansiyonla alakalı demiştiniz sorduğumda 2 gün önce 8-7ydi ara ara 11-8 olsada genelde hep 9-6 10-7 civarlarinda geziyor tansiyonum. 10-5i görmüştüm bi ara. Kücük 6dan asagi düsmüyo ama büyük genelde düşük çıkıyo. Bilmiyorum belirtmeme gerek var mı ama günde 2 bazen 3 bardak kola tüketiyorum. Gaz birikimi sorunumda baya var hocam ve bi de şöyle bir şey var ne zaman yemek yesem yemeklerden sonra özellikle aksam yemeginden sonra her yemek sonrasi mutlaka carpinti yasiyorum 1 saatlik. Bu etkiler mi görüşünüzü bilmiyorum ama yol gösterin hocam bu içten içe hızlılık neyin nesi

15 Mayıs 2021 05:17

Merve Hanım Kardiyolojik muayenenizde yapısal problem olmadığı için tekrar müracaatınızdan farklı bir sonuç çıkmasını beklemiyorum. İç hastalıkları ve Psikiyatri kontrolü yapılmasında da fayda olabilir. Geçmiş olsun.

25 Mayıs 2021 09:24
NM
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhaba 2 gündür sol göğsümün kol altı yakınlarında titremeler hissediyorum. Nabzıma baktığımda normal düzenli geliyor elime ama bu titreşim kafamı karıştırdı. Kalple ilgili olabilir mi? Ritim bozukluğu falan. Göğsümde ağrı nefes darlığım falan hicbir sey yok kalple mi alakalıdır diye merak ettim kardiyoloji kontrolü gerektirir mi?

17 Haziran 2021 21:09

Merve Hanım bahsettiğiniz titremelerin kalple ilgili olduğunu düşünmüyorum. Nabız düzensizliği yoksa kontrol gerektirmez. Geçmiş olsun.

24 Haziran 2021 14:40
Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Doç. Dr. Zekeriya Arslan Kardiyoloji

Yazar toplam 505 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kalp sintigrafisi Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Düşük şiddetli iskemi Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Kalbin hızlı atmasi Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Ekstrasistol ilaç Doç. Dr. Zekeriya Arslan
ritim holter Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Kardiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Ömer Bedir Kardiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube