ön
Soru Sahibi
27 Ağustos 2014 13:14

Üniversite sınavı

Ben lise son öğrencisiyim. İnş bu sene sınava giricem. Okulun ilk beşinde olmama rağmen çok kaygı yapıyorum. Bu da şiddetli baş ağrılarına bunun sonucunda da ders çalışamıyorum. Çok konu olduğu için sıkılıyorum çünkü kendime hiç vakit ayıramıyorum , sadece ders çalışıyorum veya bilgisayardayım. Çok çabuk sinirlenip kendime kızıyorum , sürekli kendimle bir savaş halindeyim . Yorgunluklarım aşırı oluyor ve kendimi toparlamam zaman alıyor. Şu an prozac kullanıyorum, biraz daha hayatım düzene girdi ama etrafımdaki herkes çok gayretli ve çalışıyor. Benim ise bünyem çok dayanıksız olduğu için her gün bir başka rahatsızlığım çıkıyor ve aksatıyorum . Lütfen yardımcı olur musunuz ?

2 cevap
Cevaplar (2)

merhaba Sınav kaygısının birçok nedenleri vardır.Ailenin ve toplumun beklentileri, zaman konusunda problem yaşama, aşırı mükemmelliyetçilik, başarısız olma kaygısı, çalışmayı erteleme ve kendi ile ilgili olumsuz düşünceler gibi.Sınav kaygısı psikoterapi ile aşılabilecek bir sorundur.Unutmamanız gereken sizin öğrenci kimliğiniz olduğu gibi sosyal bir kimliğinizin olduğudur.Düzenli bir çalışma sistemi yaparak , sosyal aktivitelerinde içinde olduğu bir program hazırlayın.Mesela o günkü ödevlerinizi eksiksiz yerine getirdiğinizde kendinizi ödüllendirin.Bir sinemaya veya kafe'ye gidin,hoşlandığınız aktiviteleri yapın.Spor yapmayı ihmal etmeyin. İnternetten öğrenebileceğiniz nefes egzersizleri ve gevşeme teknikleri çok yardımcıdır.Kaygınızı arttırabilecek ortam ve insanlardan uzak durun. Mutlu bir gelecek dilerim...

29 Ağustos 2014 22:12
ön
Soru Sahibi

Bir şey daha sormak istiyorum. Ben çok duygusal olduğum için genellikle çevremdekilerdeki şeylere aşırı tepki veriyorum ve genellikle ağlama ile atıyorum. Malesef en yakın arkadaşım stresli birisi ama bana yansıtmamaya çalışıyo benim onu o halde görmem bile kafama takmama yetiyor. Aslında hepimiz böyle dönemler geçiriyoruz biliyorum ama pek engel olamıyorum. Bana bir çözüm önerir misiniz ? Dip not : Prozac kullanıyorum. Annem 2 sefer depresyon geçirdi.

31 Ağustos 2014 21:51

Merhaba Ailenin bir ferdinin depresyon geçirmesi -özellikle de bu kişi anne olunca- ister istemez diğer fertlerinde psikolojisini etkileyecektir. Psikiyatristin vereceği ilaç ( Prozac' ı doktor tavsiyesi ile almanız çok önemli ) ve psikolog yardımı bu dönemi daha rahat bir biçimde atlatmanız açısından yardımcı olacaktır.Terapi ruh durumunuzun altında yatan nedenleri ortaya çıkaracak ve bunlarla baş edebilmeniz için size yol gösterecektir.Randevularınıza zamanında gitmeli, doktorunuzla herşeyi açıkça paylaşmalısınız.Böylece doz ayarlaması yapılabilir veya sizin için en uygun ilaç tespit edilebilir. Geçmiş olsun dileklerimle...

3 Eylül 2014 22:44