OA
Soru Sahibi
14 Kasım 2011 20:41

tuvalet eğitimi

hocam merhaba 25 aylık kızım var. kilosu 15 boyu 90 cm.yaklaşık on buçuk aylık yürüdü, biryaşından beri konuşuyor.şu an anlamadığı ve anlatamadığı bir şey yok.gayet rahat sohbet bile ediyor. fakat tuvalaet eğitimine gelince henüz tavalate gitmek istemediğini söylüyor.bir ara hadi yapalım dedi klozete gittik yapmadı. kilot giymeyi istedi gelince söylerimdedi ama altına yaptı yaptıktan sonra özür diledi.fakat tekrar üst değişince aynısını yaptı. ben sürekli tuvalate götürdüm yok dedi.bu böyle bir gün içinde beş defa oldu. bende zorlamak istemedim bez taktım.şimdi etraftan yapa yapa altına en sonunda söyliycek bir iki hafta devam et diyorlar. bense beze geri dönmeyi düşünüyorum .yarın ikinci gün gine deniycem olmazsa bırakmalımıyım yoksa devam mı etmeliyim sorduğumda hep yok diyor.yıpratmak istemiyorum kaç gün devam etmeliyim ayrıca kendiliğinden istemesini mi beklemeliyim ya istemezse .birde gece gündüz biranda mı başlamalıyız teşekkürler

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhaba, Bir çocuğun tuvalet eğitimine başlanması için uygun zaman 2 yaşından itibaren başlar. Çünkü, çocuğun tuvaletinin geldiğini hissedebilmesi ve tutabilmesi için kas kontrolünün gelişmesi gerekir . Bu da ancak 2 yaşına geldiğinde gelişir. Bu 2 yaş ortalama bir değer elbette ki. Gelişimde bireysel farklılıklar olduğundan kimi çocuğun kas gelişimi 19. ayda kimi çocuğunki 30. ayda tamamlanabilmektedir. Kız çocukları genel olarak daha çabuk ve sorunsuz tuvalet eğitimini kazanırlar.Öncelikle tuvalet eğitimini asla bir problem olarak görmeyin. Bu konuda sizde olabilecek bir huzursuzluk, çocuğunuzu da huzursuz eder.. Kızınıza “bir zamanlar ben senin kadar küçüktüm, hatta daha küçüktüm. O zamanlar bezim vardı. Ama daha sonra senin gibi büyüdüm. Artık çişimin ve kakamın geldiğini hissedebiliyordum. Hissedebildiğim gibi, konuşabildiğim için bunu söyleyebiiyorum. Bunu hissettiğim zaman anneme söylerdim ve annem benimle birlikte tuvalete gelirdi ve ben tuvaletimi yapardım. Sonra ellerimizi yıkardık” gibi telkin edici konuşmalar yapabilirsiniz. Konuşurken kızınızla aynı hizada durun ve mutlaka göz teması kurun. Kendisine tepeden bakarak birşeyleri söylemeniz bile kızınızda “suçluluk” duygusu oluşturabilir.Kızınızla birlikte alışverişe çıkıp seveceği renklerde desenlerde, kendisinin çamaşırlarını seçerek almanızı öneririm. “Artık kirli bezlerle dolaşmaktan kurtulacağını, yeni çamaşırlarının kendisine çok yakışacağını vs” anlatabilirsiniz.Kızınızı 10 dk dan fazla tuvalette bekmetmemelisiniz. Kendisine eziyet veren bir şey, onu hırçınlaştırır.Tuvaletini size her söylediğinde ona ufak ödüller verin. Ancak ödül almak için “tuvaletim geldi” şeklinde bir şeyle karşılaşırsanız, buna müsaade etmeyin.Tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra suyla-sabunla oynamasına izin verin. Çocuk için bir pekiştireç niteliğindedir bu.. Kızınıza tuvaletini yaparken kısa şarkılar tekerlemeler de öğretebilir, eğlenceli bir ortam oluşturabilirsiniz.. Her çocuk 2-5 yaş arası tuvalet eğitiminde sorun yaşar. Kimi az kimi çok. Her zaman ilgili, sabırlı ve sevecen olun.2-3 yaşlarındaki bir çocuk anal gelişim dönemindedir. Ve bu dönemde yaşayacağı olumsuz bir durum (zorlama,ceza,korkutma) , çocuğun kişilik gelişimini olumsuz etkiler. Arada sırada mutlaka altına yapmalar olacaktır. Asla kızmayın “ben de küçükken bazen yanlışlıkla altıma yapardım” şeklinde yaklaşın, bazen olabilecek bu durumun kötü bir durum olmadığını anlatın. Tuvalet eğitimi, diğer pek çok gelişim dönemi gibi önemli bir dönemdir. Kesinlikle sabır gerektirir. Kızınıza ne kadar sevecen, sevgi ve saygı dolu yaklaşırsanız o da size tuvalet eğitimi ile öyle karşılık verecektir.. Kızınızın bu konuda istekli olması da zaten işinizi kolaylaştıracaktır.. Bir hafta, pes etmek için çok erken bir sürer. Belki aylarınızı alacak ama sonuçta mutlaka kazanacaktır tuvalet eğitimini.. Size önerim, denemeyi bırakmayın, çocuğunuzu cesaretlendirin ve kesinlikle beze geri dönmeyin.. Mutlu günler dilerim..

16 Kasım 2011 21:07
OA
Soru Sahibi

hocam öncelikle ayrıntılı cevap için çok teşekkür ederim.zaten anlattığınız şekilde sakin davranarak kendimden örnek vererek göstererek ve daha bir sürü yaklaşımlarla denedim ama şimdi kesinlikle tuvalate yada lazımlığa oturmak istemediğini söyleyerek reddediyor. korkmuyor asla ama istemiyorum diye diretiyor .anne sen yap ben alkışlıyım diyor. iki gün boyunca denedik söylemedi.saat başı ben getirdim yapmadı. sonra kilotuna yaptı. kakasını çok belli ettiği için hadi tuvalate dediğimde yapmaktan vazgeçti.en sonunda ağlayarak kesinlikle gitmek istemediğini söyleyince ve soğuk algınlığı geçirince ben ara verdim. ama tekrar başlamak için hiç bir hevesi yok. ne kadar daha beklemiyim.herşeyi anlıyor ve anlatıyor. konu tuvalate gelince konuyu değiştiriyor. nasıl davranmalıyım yardımcı olun lütfen .teşekkür ederim.

23 Kasım 2011 21:06

Merhaba, bu anlattıklarınıza baktığımda size şunu önermem gerekiyor ki mecburen beze dönmek zorundasınız. Çünkü bu konu kızınız için önemli bir duruma dönüşmüş. Eğer onu huzursuz yada rahatsız edecek bir durum oluşursa, anal döneme saplanmalar meydana gelebilir. Tuvalet eğitimine bir süre ara verin. Kıznız bezine yapmaya devam etsin. Bir hafta bu konu hakkında konuşmayın. Daha sonraki günlerde yavaş yavaş telkinlerde bulunmaya başlayabilirsiniz.. Önümüzdeki süreç içinde yaşananları tekrar bana aktarabilirseniz faydalı olur.. Mutlu günler..

24 Kasım 2011 20:32
Çocuk Gelişim Uzmanı Fikriye Has
Çocuk Gelişim Uzmanı Fikriye Has Çocuk Gelişim

Yazar toplam 63 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
demir kalsiyum birlikteliği Çocuk Gelişim Uzmanı Fikriye Has
tuvalet eğitimi Çocuk Gelişim Uzmanı Fikriye Has
dikkat eksikliği olabilir mi? Çocuk Gelişim Uzmanı Fikriye Has
hocam merhaba Çocuk Gelişim Uzmanı Fikriye Has
sallanmak Çocuk Gelişim Uzmanı Fikriye Has
Facebook Twitter Instagram Youtube