GS
Soru Sahibi
3 Eylül 2019 13:43

bebeğim heyecanlanınca kendini kasıyor

Merhabalar hocam. 14 aylık bir kızım var. motor gelişimi ve fiziksel gelişiminde herhangi bir sorun yaşamadık bu evreye kadar. yanlız son 1 aydır ara ara heyecanlanınca kendini kasıyor yuzunu ve ellerini titretiyor çok sık yapmıyor ancak neden böyle yaptığına anlam veremıyoruz. nöbet vs durumu olmaması adına da gerekli gözlemleri yaptık bu tepkiyi her zaman vermediği için kontrol esnasında da gözlemlenebilmesi pek mumkun değıl ne yapmak gerekır?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar.. çocuklar duyguları yaşar fakat onları nasıl kontrol edeceklerini ve doğru davranışların neler olduğunu bilemezler yaşlarından dolayı.. bunu sadece haycanlandığında yapıyorsa ellerini tutup okşayarak olayla ilgili sakin bir şekilde konuşabilirsiniz.. aaa evet çok güzel değil mi gibi konuşmalarla onun sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz.. kaygılı gergin bir tutum içinde olmadan dikkatini başka bir yöne dağıtabilirsiniz.. ve hangi durumlarda yaptığını tekrar dikkatlice gözlemenizi ve önlem amaçlı bir çocuk nörolojisi uzmanı ile görüşmenizi de öneririm.. bu yaşlarda heyecan durumlarında bu tarz tepkiler olabiliyor endişelenmeyiniz.. iyi akşamlar

15 Eylül 2019 23:35