NR
Soru Sahibi
20 Mart 2007 00:00

slm ben 23 yaşında 4 yıllık evliyim bir kızım var hayatımda herşey yolunda

slm ben 23 yaşında 4 yıllık evliyim bir kızım var hayatımda herşey yolunda eşimi seviyorum çok mutluyuz ama ben çok sinirliyim sinirlendiğimde gözüme birşey görünmüyor dişlerimi sıkmaktan ağzıma ağrılar giriyor bazen içime bir sıkıntı giriyor beni yeyip bitiriyor eşimden gizli sigara içiyorum çok sıkılıyorum evde yanlız kalmak kabus gibi geliyor 2. bebeğimi düşünüyorum ama korkuyorum hamileyken bu hallerim devam eder mi?

1 cevap
Cevaplar (1)

merhaba hayriye hanım; bu süreçteyken ikinci bebeği bir süre daha erteleyebilirsiniz. Evliliğinizin dışında sizde stres yaratan başka etkenler varmı isterseniz bunu bir kez daha irdeleyin, arkadaş ilişkileriniz, eşinizin ve sizin ailelerinizle olan ilişkileriniz, yaşamdan bekledikleriniz ve beklediklerinizi bulamamanız, geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz yaşantılar da bazen şimdiki yaşantımızı olumsuz etkileyebiliyor. Maskeli depresyon dediğimiz bir tanı grubu vardır. Bzen kişi bir nedenini söyleyemese bile bu tip şikayetlerle psikiyatriye başvurabiliyor . Bu da ancak ayrıntılı bir uzman değerlendirmesi sonucu ortaya çıkabilir. Size önerim kendinize daha fazla zaman ayırmanız, sosyal aktivitelere yönelmeniz bu sıkıntınızı azaltıcaktır, daha uzun sü re devam ederse bir psikiyatri uzmanına başvurabilir ya da bir psikologdan destek alabilirsiniz.

21 Mart 2007 00:00