KH
Soru Sahibi
29 Ağustos 2023 21:24

safra yolu

hocam babam 77 yasında , çekilen us de Batın içi gaz distansiyonu nedeni ile değerlendirme suboptimaldir Karaciğere ait acil patoloji izlenmedi. İntrahepatik safrayollarında santralde daha belirgin olmak üzere hafif düzeyde dilatasyon izlenmiştir. Safra kesesi boyutları ve duvar kalınlığı normaldir. Lümen içerisinde büyüğü yaklaşık 14 mm çaplı birkaç adet kalkül imajı izlendi. Koledok , pankreas ve orta hat yapıları yoğun gaza sekonder değerlendirilemedi. diyor. ast 40 , (referans 40), ALT 48 (referans 41), GGT 119,7(referans 61), DİRECT BİLRUBIN 1,60 (referans 0,3), TOTAL BİLRUBIN 3,74 (referans 1,1) HOCAM Telaştayım korkulacak bırsey varmı? şimdiden cevabınız için tesekkur ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Safra taşları kanalı etkileyerek sarılık oluşturmuş, derhal müdahele edilmeli.

30 Ağustos 2023 10:37