AH
Soru Sahibi
24 Mayıs 2024 16:42

Atrofi ve Metaplazi

Hocam merhaba, 1 yıl önce yaptırmış olduğum endoskopide 3 parça alınmış ve kronik inaktif atrofik gastrit teşhisi ile İmetaplazi fokal komplet, atrofi ise fokal ağır çıkmıştı. Bu yıl 5 parça haritalama yöntemi ile yapılan endoskopimde sonuçlar aşağıdaki gibi geldi. Ne atrofi ne de metaplazi çıkmadı. Doktor sıkıntılı gördüğüm yerlerden hemde haritlama ile almama rağmen çıkmadı bu sebeple her yıl yaptırmana gerek yok 5 yılda bir yaptır dedi. Sormak istediğim atrofi ve metaplazi iyileşirmi? Farklı yerlerde var olupta gözden kaçmış olabilirmi? 5 yıl uygunmudur? MİKROSKOPİ Kesitlerde; 1 adet antral mukoza örneği izlenmektedir. Yüzey epitelinin devamlılığı kısmen korunmuştur. Lamina propriada ödemin yanısıra lenfositlerden ve plazma hücrelerinden oluşan hafif derecede inflamatuar hücre infiltrasyonu görülmektedir. Mukoza kalınlığı doğal sınırlardadır. Bu örneklerde metaplazi ve displazi yoktur. Mide, Antrum Büyük Kurvatur, Endoskopik biyopsi (Sydney sınıflaması); - Kronik gastrit, non atrofik, non metaplastik, - İnflamasyon: +, - Aktivite: Yok, - Helikobakter pylori kolonizasyonu: Yok, - Metaplazi: Yok, - Atrofi: Yok, - Displazi: Yok, - Lenfoid agregat: İzlenmedi, - Lenfoid follikül: İzlenmedi, - Mukozal eozinofili: İzlenmedi. Not : (+) Hafif, (++) Orta, (+++) Şiddetli Modifiye Giemsa yöntemi ile yapılan incelemede H. pylori benzeri mikroorganizma saptanmamıştır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Doktorunuz gerekenleri mükemmelen yapmış ve önerileri çok doğru. Başlangıç aşamasında bu durumların düzelebildiğini ben de görüyorum. Bundan sonra sağlıklı beslenmeye dikkat edin

25 Mayıs 2024 10:26