BS
Soru Sahibi
30 Ocak 2021 13:37

Ritim bozukluğu

Merhaba hocam. 1 senedir çarpıntım vardi çok stresli bir yildan sonra 14 ekimde 2019 da başladı ilk goz kararması terleme *** *** ** nabiz ile acillik oldum gittiğimde ekg de 127 ye düşmüştü sinüs taşikardi çıktı. Tam 2 saat sürdü o çarpıntı sakinleştirici verip düşürdüler. Holter sonucumda ayni sinus taşikardi cikti. Eko da da hafif mvp. O günden sonra 15 günde bir rahatsiz etti bu çarpıntilar bir anda 150 ye firliyordu. 5 tane daha kardiyolog gezdim stres panik atak diyip olunca yarim dideral ic dediler. Ama ben asla yarim kullanmadım olduğunda hep çeyreğin yarısı kadar kullandim. 20 dk sonra düşüyordu. 6 ay böyle carpintilarla geçti sonra iyice azaldı ve 7 ay boyunca da tamamen düzeldi çarpıntilar o ara psikologa da gittim 3 4 seans iyiydim. Suan 3 4 gundur yine başladı bu ara stresim arttı sabah uyanıyorum ben bakmasam bir sorun yok bir belirti yok ama bir ölçüyorum *** *** ** aralığında geziyor 2 saat boyunca bakmasam anlamiycam resmen sessiz sessiz hizlaniyor panik yapınca tansiyonda 13/10 a çıkıyor. Bende dideral alıyorum mecburen çeyreğin yarısını yani çok çok az. 20 dk sonra düzeliyor. Cok yoruldum artık gerçekten psikolojik degil de ritim bozuklugu olup bulamamış olabilirler mi hocam ? Psikolojik çarpıntı 2 saat sürer mi? Napicagimi bilmiyorum artik kafam 1 senedir kalbimde

4 cevap
Cevaplar (4)
Op. Dr. Rıza Aktaş
Kalp Damar Cerrahisi

Merhabalar aslinda panik atak daha on planda bi durum var. Ama tiroid fonksiyon bozuklugu varmi onuda arastirin. Sinus tasirkardisi tehlikeli bi bozukluk degildir ama sebebe yonelik tedavi yapilabilir

30 Ocak 2021 17:37
BS
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam dediklerinizi dikkate alicam

31 Ocak 2021 00:08
Op. Dr. Rıza Aktaş
Kalp Damar Cerrahisi

:)

31 Ocak 2021 00:26
BS
Soru Sahibi

Hocam merhaba yazmıştım daha önce size ara ara olan çarpıntı sorunum var diye. Cok stresliyim 1.5 senedir. Kardiyologa gittigimde sonuclarda hep sinus tasikardi yaziyordu. Ama çarpıntı olunca *** *** ** larda 2-3 saat sürebiliyor bazen. Doktorlarin tek önerisi olunca gecmezse yarım dideral iç. Hocam bu yaşta ilaç kullanmak zorunda miyiz sinus tasikardi meydana geldiğinde. Almasak en kötü ne olur öldürür mü bu hastalık? Yada zamanla geçer mi? Ömür boyu geçmezse nasil yasanir ki sürekli böyle? Teşekkkürler simdiden..

29 Nisan 2021 14:05
Op. Dr. Rıza Aktaş
Kalp Damar Cerrahisi

Stresli yasaminiZ bitince oda gecer bu durum icin aslinda bide psikiyatrist destegi de alabilirsiniz

30 Nisan 2021 09:18
BS
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim

30 Nisan 2021 09:50
Op. Dr. Rıza Aktaş
Kalp Damar Cerrahisi

✌✌

30 Nisan 2021 11:44