pm
Soru Sahibi
13 Nisan 2020 11:05

Paranoid Kişilik Bozukluğı

Merhaba hocam. Ben 25 yaşındayım ve 19 yaşımdan beri kaygı bozukluğu ve panik ataklarla mücadele ediyorum. İlk geçirdiğim panik atak sonrasında yaşadığım yoğun ölüm korkusu bende adeta bir travma yarattı ve bu süreçten sonra sürekli hastalıkları araştırmaya başladım ve bir hastalık korkusu oluşmaya başladı. Topluluk önünde konuşmaya çalıştığımda ayaklarım ve sesim titriyor ve derslerde sunum bile yapamıyorum. Fakat şimdi danışmak istediğim konu biraz daha farklı. Güvendiğim birçok insanın bugüne dek beni onlara güvenmekle pişman etmelerinden dolayı (gerek dost, gerek sevgili) insanlara karşı gitgide daha temkinli ve şüpheyle yaklaşmaya başladım. Bazen birisiyle bir sırrımı dahi paylaşmakta zorlanıyorum acaba bunu bana karşı kullanır mı diye. Mesela bu gibi durumları 'acaba aramız bozulduğunda beni ruh hastası olarak sağda solda yaftalar mı' gibi şüphelerle anlatmaktan çekindiğim durumlar oluyor. Ya da bazen şimdiki arkadaşlarım hakkında 'acaba bu da beni hayal kırıklığına uğratır mı? onunla sırlarımı paylaşsam bunu bana karşı kullanır mı? acaba bana zarar vermeye çalışır mı?' gibi kaygılar ya da şüpheler zihnimi oyalıyor. Eve giderken ıssız ve karanlık bir sokağa girdiğimde 'birisi bana zarar vermeye çalışır mı, beni gasp etmeye çalışır mı?' gibi korkularım oluyor. Ve insanlara karşı hep bir güvenme ihtiyacı duyuyorum. Güvenmediğim insanlarin bana zarar verme ihtimalleri oldukları kaygısına kapılıyorum. Bunlar genelde bu konular hakkında kötü deneyim yaşadığımda oluyor. Paranoyayla alakalı okuduğum makalede bu tür durumların paranoid kişilik bozukluğunda görüldüğü yazıyordu. Fakat bir nokta var ki bu hastalar hastalıklarına karşı içgörü sahibi değillerdir ve rahatsız olmazlar diyordu. Ben bu şüphelerden aşırı rahatsızım. Sizce ben paranoid kişilik bozukluğuna mı sahibim hocam?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Bu denli sıkıntı yaşarken, tanının ne olduğuna takılıyor olmanız pek normal bir durum değil. Tanı ne olursa olsun, bunu değerlendirmek ve tedavi planı mutlaka psikiyatrist tarafından gerçekleştirilmelidir. Bence bir an önce destek alıp, bu sıkıntılardan kurtulmaya odaklanma nida yarar var.

15 Nisan 2020 00:52
pm
Soru Sahibi

Hocam paranoid olmadığıma kafayı takmış durumdayım şu an. Sizce öyle miyim?

15 Nisan 2020 02:03

Psikiyatride tanı koymak için yüz yüze ruhsal muayene gerçekleştirmesi gerekir. Hatta bazen kişiyi bir süre izlemek, gerekirse testler uygulamak gerekir.

15 Nisan 2020 22:47
Doç. Dr. Adnan Cansever
Doç. Dr. Adnan Cansever Psikiyatri

Yazar toplam 384 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Prozac söyledikleri kadar etkisiz mi ? Doç. Dr. Adnan Cansever
bunlar neden oluyor Doç. Dr. Adnan Cansever
Anksiyete bozukluğu Doç. Dr. Adnan Cansever
Psikiyatri Doç. Dr. Adnan Cansever
Esmax 10 mg Doç. Dr. Adnan Cansever
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube