2 Kasım 2020 23:03

Pangastrit ve Mide polip

Hocam merhaba midemdeki şikayetlerim sebebi ile endoskopi ve mide ultrasonu yaptırdım. Endoskopi sonucumda pangastrit cıtkı ayrıca midemde çok fazla sayıda 5 mm büyüklüğünde polip olduğu söylendi DR kanser riski oluşturduğunu sebebi ile polipleri aldırmamın daha doğru olacağını belirtti .2017 yılında yapılan ultrasondada polip boyutları 5 mm hiç bir büyüme olmamış .Midemde hem pangastrit hemde polip oluşumu olası bir mide kanseri hastalığı yakalanma olasılığımı artırır mı.? Pangastrit tedavi edilen bir hastalık mıdır yoksa sürekli tedavisi devam eden mi ve sizce polipleri aldırmalımıyım? .Açıkçası hiç bir hastalık sorunum yok iken bu durum beni oldukça endişelendirdi . Fikrinizi almak isterim .

1 cevap
Cevaplar (1)

Sevgili Çiğdem Hanım, Sorunuzda ilginç yan son cümlenizde "hiç bir hastalık sorunum yok iken" sözleriniz. Endoskopik muayene ile "Pangastrit ve multipl polip" tanısı konulmuş bir kişi de belli-belirsiz " hazımsızlık şikayetleri " olması beklenir. Öte yandan poliplerin mevcut hali ile "Endoskopik Çıkarımı" yapılmış olması gereken bir işlemdir. Yani, son endoskopide bunlar çıkarılıp mide yüzeyinden biyopsiler alındı ve tanı öyle konuldu ise ve klinik bir şikayetiniz kalmadı ise gereken yapılmış; endişeye mahal kalmamış demektir. Sadece şikayetleriniz olmasa bile ailenizde Mide Kanseri öyküsü (ana, baba, kardeş, amca, hala, teyze ve büyükanne, büyükbaba) yoksa, 50 yaşına kadar 4-5 yılda bir; 50-60 yaş arasında 3 yılda bir 60 yaşından sonra da 2 yılda bir "Gastroskopik Kontrol" yeterlidir. Şayet aile de böyle bir öykü varsa bu süreleri yarı yarıya kısaltma da yarar vardır. Sanırım merak ettikleriniz cevabını bulmuş olmalısınız. Sağlıklı yıllar dilerim..

10 Kasım 2020 11:48