ds
Soru Sahibi
19 Aralık 2021 02:54

lenf kist sonuç

Hocam merhaba patolojiye gidince haber verin demiştiniz ama henüz patolojiye göndermedıler. Tomografi sonucumu ve gögüsde kist ultrasonunu size sormak istedım. Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum. Karaciğer boyutları normaldir. Konturları düzgündür. Parankim dansitesi hepatosteatoza sekonder azalmış görünümdedir. Karaciğerde sağ ve sol lob bileşkesi düzeyinde nonspesifik milimetrik hipodens lezyon mevcuttur. İntrahepatik ve ekstrahepatik safra yollarında dilatasyon yoktur. Gastrik rugalar hafif kalınlaşmış mide antrum pleplorik kesimde yüzeyi düzgün hafif kalınlaşma izlenmiştir (Gastrit?). Klinik gereklilik halinde hastanın endoskopik incelemesi önerilir. Pankreas boyutları normaldir. Parankimde sınır veren lezyon yoktur.Dalak boyutları normaldir. Parankimde sınır veren lezyon yoktur. Bilateral adrenal bezlerde lezyon yoktur. Pelvikaliksiyel sistemde taş yoktur. Hidronefroz yoktur. Her iki böbrekte ekstrarenal pelvis varyasyonu mevcuttur. Lümende taş yoktur.Apendiks doğaldır.Vasküler yapılar doğaldır.Batında serbest sıvı yoktur. Lenfadenopati yoktur.Kesitler dahilindeki kemik yapılarda lomber lordoz hafif artmıştır.Bilateral inguinal bölgede kısa aksı 1 cm'yi geçmeyen nonspesifik lenf nodları mevcuttur. USG ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. SONUÇ: -Hepatosteatoz -Karaciğerde sağ ve sol lob bileşkesi düzeyinde nonspesifik milimetrik hipodens lezyon -Gastrik rugalarda hafif kalınlaşma, mide antrum preplorik kesiminde yüzeyi düzgün hafif kalınlaşma (gastrit?). Klinik gereklilik halinde hastanın endoskopik incelemesi önerilir. -Lomber lordozda hafif artış -Bilateral inguinal bölgede nonspesifik lenf nodları ; USG ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)

Simge Hanım, Hatırlarsanız, koltuk altında daha önce şimdide kasıklarınızda lenf bezesi büyümesinden yakındığınız sorunuza; lütfen bir Genel Cerrahi Uzmanına başvurmanızı, en büyük/uygun bezenin alınarak "Patolojik Değerlendirilmesi" önermiş idim. Bunun yerine Karın CT Raporunu göndererek yorum istiyorsunuz. Karın Tomografisinde ciddi bir patoloji dikkat çekmiyor. Lütfen bir Genel Cerrahi Uzmanına başvurarak, kasıkta büyümüş bezelerden birinin alınarak biyopsi yaptırın; sonuç "Lenfoma" tanısı olursa "Hematoloji" Kliniğine başvurunuz. Saygı ve sevgilerimle..

20 Aralık 2021 21:02
ds
Soru Sahibi

Genel cerraha gittim hocam gogusteki kistlerimde büyümüş biraz zayıflamami önerdi 6 ay sonra bakıcam dedi . Teşekkür ederim ilginize devam ederse öyle yaptıracağım

20 Aralık 2021 23:44

Simge Hanım, Ben size göğüsleriniz için değil; kasık ve koltuk altlarında olduğunu söylediğiniz lenf bezeleri için gitmenizi önermiştim; gittiğiniz Genel Cerraha/Hematolog/Önkologa bu sorununuzu ileterek başvurun lütfen..

21 Aralık 2021 12:07
ds
Soru Sahibi

Hocam dediklerinizin hepsini soyledim göğüs içinde ultrason istediğinde gordu. Teşekkür ederim ilginize iyi gunler..

21 Aralık 2021 13:42

Simge Hanım, Lütfen önceki yanıtları/yazışmaları gözden geçirin; Ben sizde önemli olan sorunun "Lenfoma" şüphesini ortadan kaldırmak için daha önce kasık ve koltuk altında geliştiğini söylediģiniz beze (Lenf Düğümü) lerden biyopsi yapılmasıdır. Hâlâ kasık / koltuk altlarında beze ele geliyorsa biyopsiyi bir Genel Cerrahi Uzmanı'na aldırın. Sağlıklı günler dilerim..

22 Aralık 2021 18:20
Prof. Dr. Mustafa Yandı
Prof. Dr. Mustafa Yandı Genel Cerrahi

Yazar toplam 96 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
lenf kist sonuç Prof. Dr. Mustafa Yandı
Tümor biyopsi Prof. Dr. Mustafa Yandı
Lenf sismesi Prof. Dr. Mustafa Yandı
Makat çevresi agrisi Prof. Dr. Mustafa Yandı
Sol üst sırt agrisi Prof. Dr. Mustafa Yandı
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Ali Bekraki Genel Cerrahi
Op. Dr. Battal Alkan Genel Cerrahi
Dr. Gamze Özcan Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube