GF
Soru Sahibi
19 Ağustos 2011 14:26

özlem hn merhaba,benim 8 yaşındaki oğlumun ön üst dişleri içeriye doğru old

özlem hn merhaba,benim 8 yaşındaki oğlumun ön üst dişleri içeriye doğru oldukça çarpık bir şekilde çıktı.Ancak zamanla bu biraz düzelmeye başladı şuan hala çarpıklık var bu yaştaki çocuklara tel takılabiliyormu yoksa biraz beklemek mi gerekiyor.diş doktoruna götürdük bizim beklememiz gerektiğini söyledi.konu hakkında bilgilerinizi rica ediyoruz.teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dt. Özlem Acar
Diş Hekimi

Fadime hanım merhaba, 8 yaş, ortodonti için erken bir dönemdir. Dişlerdeki çapraşıklık için ortodonti tedavisi çocuğun çene gelişimi ve sürekli dişlerinin çıkmasına göre 11-12 yaşlarında başlar. Ancak eğer iskeletsel bir anomali mevcutsa erken dönemde teşhis edilmesi, tedavi planının değişmesine yol açar. Böyle bir durum söz konusu ise 7-8 yaşlarında da tedavi başlayabilir. Bunun için çocuğunuza ait panoramik ve sefalometrik filmlerle birlikte bir ortodonti uzmanına başvurmanız, en sağlıklı bilgiyi almanız açısından daha uygun olacaktır. Geçmiş olsun..

19 Ağustos 2011 15:49