nh
Soru Sahibi
12 Eylül 2021 22:39

ne kadar uzarım

merhaba hocam 15 yaşa girmeme 2 ay kaldı 50 kilo 167 boy sizce en fazla ne kadar uzarım

2 cevap
Cevaplar (2)

Anne ve babanın boylarına yazarsan daha iyi değerlendirebiliriz. Sağlıcakla.

12 Eylül 2021 22:55
nh
Soru Sahibi

babam 176 annem 160 doktor bey anne tarafı genelde 180 baba tarafı ize 175 ve üzeri

13 Eylül 2021 17:53

Sevgili Harun! Beklenen boyunuz 1.60+1.76=336+13= 349/2=174.5+-10 olarak hesapladığımızda 164.5 cm İle 184.5 cm arasında olup, Şu an için 1.67 cm boyun şu an beklenen boyunun ortalaması altında bir değerde. Kilon ise biraz düşük. Hedefin 58-68 kg arasında olmalı. Mümkünse bu yaşlarda boy uzaması için 58 kg yakın olmalısın. Kilo çocuklarda boy uzaması önünde en büyük engel. Fazla kilo alma. Ayrıca fazla kilo sağlığında olumsuz etkiler iken sende olduğu gibi düşük kilo tiroid sorunu, sigara kullanımı ve beslenme yetersizliği göstergesi olabililir. Bu yüzden bazı tetkikleri yaptırmadan fayda var. Bunun için bir çocuk hekimi ile de görüşebilirsiniz. Büyüme kıkırdaklarının halen açık olduğu bir yaştasın. 21 yaşına kadar azalarakta olsa devam edecek bir boy uzaması önünde seni bekliyor. Her türlü sporla uğraşmanın sana çok faydası olacaktır. Basketbol bu sporlarında başında geliyor. Boy uzamasında hareket etmek ve sağlıklı beslenmek de önemli. Her genç arkadasa söylediğimiz şeyi sanada söylüyoruz. Boy uzamasını garantiye almak için özellikle D vitamini ölçümü yaptırıp eksik ise d vit kullanın. Şu an boyunun ortalamanın altında olması d vit eksikliğini düşündürsede şu ana kadar görüştüğümüz genç arkadaşların tamamında d vit eksikliği var. Bunun için aile hekimine danışıp yardım alabilirsiniz. Normalde 50 nin üzerinde olmalı. D vit eksikliği bir çok hastalığa neden olabilir. Egzersiz fit kilo ve iyi bir duruş sağlayacak ve son dönemde de iyi bir boy uzaması sağlayacak. Bu süreyi iyi degerlendirmelisin. O takdirde en az 8-14 cm daha uzayarak *** *** ** cm leri bulma ihtimalimiz olduğu kanaatindeyim. Bunu zaman ve senin uyumun gösterecek. Koşu ve basketbol gibi sporlara devam et. Ayrıca bunun için aşağıdaki her genç arkadaşımıza söylediğimiz önerilerimizide dikkate almanı öneririm. Bu önerilerimiz şunlar: 1.bol sporla uğraşmalısın (koşu, basketbol ve futbol olabilir) 2.Sağlıklı beslenmeli. Vitaminleri hap olarak değil doğal yolla almalı. Sebze ve meyveler bu konuda yeterli. 3.İyi uyku çekmeli. Geç yatmamalısın. 24 en geç saatin olsun. 4 . Mümkünse çeşme suyu kullanmalı. Mineral kalsiyum en yüksektir. 5.Bol güneş almalı. Açık alanda dolaşmalı. Salgın günlerinde bu mümkün olmasada d vitamini ölçümü yaptırıp eksik ise d vit kullanın. 50 nin üzerinde tutacak dozu kullan. Bunun için aile hekimine danışıp yardım alabilirsiniz. Boy uzaması için d vitamini çok önemli. 6.Asitli içeceklerden uzak durmalı. 7. Sigara kesinlikle kullanmamalı. Birde kendini başkaları ile de karşılaştırma. Her birey her yönden farklılıklar gösterir. Ayrıca Facebook da Türkiyenin sağlıklı yaşam sayfasını taratırsan veya linki ise https://m.facebook.com/afyonsym/?ref=bookmarks# gönderdiğim sayfada şu salgın günleri bitti gibi görünsede evimizde güvenle yapabileceğimiz çok etkili 1 seansı 10 dk lik egzersizi günün farklı zamanlarında günde 2-3 defa yaparak hem boy uzamasını sağlayan hormonları kanda yüksek tutabilirsin. Yukarıdaki egzersiz hem kilo vermeye hemde iyi bir duruş için de etkili bir program. Ayrıca bu hareketler seni güçlendirip sana dayanıklılık sağlayacaktır. Bu yüzden sende stres yapmadan öncelikle d vit degerini ölçtür. Ayrıca iyi bir basketbolcu olmak için boy yanında iyi bir vucut ve teknik gerekir. Şu an için sende Türk gençlerin ortalamasında bir boya sahipsin. Umarım iyi bir boya ve görüntüye sahip olman dileğiyle. Sağlıcakla.

14 Eylül 2021 15:52