YM
Soru Sahibi
20 Ekim 2020 12:09

Mr diffuzyon

Merhaba hocam iyi günler 15 gün önce çıkan mr diffüzyon sonucum. 1 yaşlarında havale geçirdim ve iki gözde kayma oluştu ameliyat oldum her iki gözden. Şuan solda dışa kaymada var ve baş istemsiz sürekli sağa yatıyor bunları bilmeniz gerekir diye anlattım şimdiden teşekkürler. ÇEKİM TEKNİĞİ: Aksiyel T1A, T2A, FLAIR, DWI, DTI; Sagittal T2A, MRG MADDE ( 1): KRANİAL MR TETKİKİ İLE BİRLİKTE ÇEKİLEN DİFFÜZYON MRG; İskemi, enfarkt ve abse kuşkusunu dışlamak amacıyla elde edilmiştir. MRG MADDE (2) : KRANİAL MR TETKİKİ İLE BİRLİKTE ÇEKİLEN DİĞER MRG; Kanama veya vasküler lezyon ön tanısını dışlamak amacı ile Gradient eko T2 incelemesi yapılmıştır. Beyaz cevher lezyonunun dışlanması amacı ile DTI anizotropi haritası elde edilmiştir. Ön Tanı: KARŞILAŞTIRMA BİLGİSİ: BULGULAR: 4. ventrikül orta hatta ve normal konfigürasyondadır. Serebellar hemisferler, vermis ve serebellar folya normaldir. Bulbus, pons ve mezensefalon normal görünümdedir. III. ve her iki lateral ventrikül normal genişlik ve konfigürasyondadır. Bilateral bazal ganglionlar, kapsüla interna normaldir. Sol supraventriküler beyaz cevherde subkortikal yerleşimli birkaç adet noktasal gliozis ile uyumlu T2-FLAİR sinyal artışı izlenmektedir. Kortikal gyruslar ile kortikal sulkuslar normal görünümdedir. Diffüzyon ağırlıklı serilerde akut enfarkt düşündürür kısıtlanmış diffüzyon alanı saptanmamıştır. GRE sekanslarda kanama düşündürür vasküler lezyon saptanmamıştır. SONUÇ - ÖNERİLER: Sol supraventriküler beyaz cevherde subkortikal yerleşimli birkaç adet noktasal gliozis ile uyumlu T2-FLAİR sinyal artışı

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Ozan Sagut
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Şikayetiniz nedir?

31 Ekim 2020 22:53
YM
Soru Sahibi

hocam sol gözde kayma vardı o yüzden mr çekildi doktorum bunuda ihmal etme göster dedi. 6 aylıkken havale geçirmiştim ve sürekli baş ağrılarım oluyor.

3 Kasım 2020 05:19
Uzm. Dr. Ozan Sagut
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Sizi muayene eden ve MR isteyen doktorunuzun MR sonucunu yorumlaması daha doğru olur geçmiş olsun.

5 Eylül 2021 15:00