ŞD
Soru Sahibi
31 Temmuz 2007 17:28

merhabalar 23 haftalık hamileyim merak ettiğim konu ise çocuğun doğar doğma

merhabalar 23 haftalık hamileyim merak ettiğim konu ise çocuğun doğar doğmaz beyin kanaması geçirebilme ihtimali ve bunların nedenleri nelerdir SAYGILAR

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Figen Öksel Özgönül
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

çocuğun doğar doğmaz beyin kanaması geçirme riski bebeğin ne kadar erken doğduğu ile orantılıdır. Örneğin *** *** ** gram kiloda doğanlarda %60-70, *** *** ** gramlık bebeklerde %10-20 civarında zamanında doğmuş 3500 gramlık bebeklerde çok daha azdır. Kanama nedenleri zor doğum, iri bebeğin normal yoldan doğurtulması, bebeğe ait kanamayı kolaylaştırıcı sebepler, ailesel kanama hastalıkları örneğin Hemofili (pıhtılaşma faktörlarinin olmaması), K vitamini eksikliği veya anormal beyin damarlarının varlığı gibi sebeplerdir. Günümüzde gerektiği durumlarda sezeryan ile doğum ve yenidoğan bebeğe K vitamana uygulanması ile bu kanamaların çoğunun önüne geçilebilmektedir. Kadın doğum uzmanınız gerekli uyarıları yapacaktır. İyi doğum ve sağlıklı bebeğinizin olması dileğiyle.

31 Temmuz 2007 22:49