ÖP
Soru Sahibi
1 Aralık 2007 01:06

merhaba.14 aylik oglum var.iki aydir yatinca horluyor.burbu sürekli tikaniy

merhaba.14 aylik oglum var.iki aydir yatinca horluyor.burbu sürekli tikaniyornson 3gündür öksürük basladi.bundan önce doktora götürdügümüzde burnunda birsey yok demesine ragmen beni tatmin etmedi acikcasi cünkü cok hirliyor.kulak burun bogazada götürdüm.anlamadim ne olabilir.horlamasi normalmi.burun damlasida kullandim gecmedi.ne önerirsiniz.tesekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Figen Öksel Özgönül
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Horlama genellikle bu yaşlarda geniz etinin büyümesi nedeni ile olur. Geniz eti 8 yaş civarında kendi kendine küçülür. Erken yaşlarda bebeğin üst solunum yolu enfeksiyonlarında geçici bir süre büyür bir süre serum fizyolojik burun damlası ve vitamin kullanmasından sonra geçer. Eğer uyurken nefesini arada durduracak kadar ağır bir tıkanklık varsa sağ kalbe yük yapabilir veya genizi tıkayan ciddi başka bir hastalık vardır. Küçük yaşlarda genizeti ameliyatı yapılsa da tekrar büyüyebileceğinden veya tehlikeli olbileceğinden bu ameliyat için genellikle çocuğun büyümesi beklenir. Ancak çocuğun nefesini arada durduracak kadar ağır bir tıkanıklık varsa beklenmez. Burun damlasını kullanınız, bir hafta içinde geçmiyorsa,uyurken nefesini durduruyorsa veya tektaraflı kanlı akıntı oluyorsa mutlaka doktora gidiniz. Tek taraflı kanlı akıntı ve kötü koku burunda yabancı cismin işaretidir.Saygılarımla

4 Aralık 2007 23:26