DN
Soru Sahibi
14 Eylül 2009 00:33

Merhaba Sayın Hocam, bana vakit ayırarak bilinçlendirdiğiniz için hürmetler

Merhaba Sayın Hocam, bana vakit ayırarak bilinçlendirdiğiniz için hürmetlerimi sunarım. Lenf nodlarında LENFOMA, HODGİNS veya benzeri tespit yapılabilmesi için HOMOTOKSİLEN BOYAMA Yöntemi yeterlimi yoksa buna ek olarak İMMİNOKİMYASAL BOYAMA yöntemi de mutlaka yapılmalımı. Patolojik incelemesi tamamlanarak mumlanmış parça üzerinde İmminokimyasal Boyama yapılarak tekrar inceleme yapılabilirmi? Lenfoma da birçok çeşit bulunduğundan en iyi tespit yöntemi hangisidir? Yardımcı olursanız sevinirim... Açıklama:((Sol Boyun submandibular bölgede 4-5 adet en büyüğü 24x20 mm olan lenf nodu (ağrı yok, sert, hareketli, ateş yok, 1 ayda 8 kilo kaybı, terleme var), gerekli tetkik ve iğne biopsisinden sonra 2 ay antibiyotik aldım ama fayda etmedi. Sonra çekilenm USG de sağ da da görüldü.Bi onkolog hocam muhtemelen lenfoma ama sakin ve ağır seyredeni olabilir başka bir şeyde olabilir kasıklarında da çıkmış ama çok ufak önemli değil demiş idi.exizyonel biopsiyle boynumdan en büyüğü alındı. Özel Laboratuvar sadece Hemotoksilen boyama yapmış, diğerlerine gerek duymamış. SONUÇ: enfeksiyona bağlı büyüme, lenfoma yok, boğaz enfeksiyonundan dolayı antibiyotik kullanmadığımdan lenf bezi şişmiş ekosunu ve özelliğini kaybetmiş dediler . Ben bu mumlanmış parçayı labvtr’dan alıp başka bir yere inceletmem gerekirmi? Saygılarımla efendim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Alper Aslan
Dahiliye - İç Hastalıkları

oncelikle gecmis olsun.dahiliye uzmani olarak patolojik inceleme detaylarinda genis fikir sahibi degilim.ancak anlattiginiz sikayetler ve tarif ettiginiz boyun bolgesindeki lenfadenomegali ilk akla hodgkin hastaligini getirmekte..gerekirse bu hastalıgın tanisinda biopsi tekrarlanmaktadir..üniversite hastanesinde tetkik ve tedavilerinizin devami uygun olacaktir..gecmis olsun

15 Eylül 2009 20:38