ÖK
Soru Sahibi
11 Ağustos 2020 10:54

kilo problemin

Hocam merhabalar.Size birkaç sorum olucak.Boyum 1.71 kilom 106.İnsülin direncim var.Su tüketimim az,genelde gazlı içecekler günde 2,5 litreye yakın kola içiyorum.Bu durumu düzeltmek için diyete başlıyacağım.Ekmek bile nadir tüketiyorum ama abur cuburlar kilo almama neden oldu? İlk sorum insülin direnci ve sonki tahlilimde ürik asit yüksekliği çıktı buna özel bir diyet listesi oluşturulursa bu kola içme isteğim tamamen azalır mı?İkinci sorum tatlandırıcı kullanmak zararlı mıdır?Yıllar önce bir diyetisyene gitmiştim splenda tatlandırıcı almamı istemişti bu açıdan soruyorum.Üçüncü sorum gaps diyeti ağır bir diyet midir?Teşekkür ederim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Erdem Bey, Günlük gazlı içecek tüketiminizin eğer şekersiz değil ise enerji açısından kilo almanızı sağlar. Ayrıca idrar çıkışınızı artırıp bazı minerallerin kaybına neden olabilir. Sodyum değeri de ileride oluşabilecek kemik kırılmaları nedenidir. Bu nedenle azaltmanızda yarar var. Tatlandırıcıları da günlük önerilen dozda tüketmeniz gerekir. Gaps diyetinin hiç bir bilimsel kanıtı yoktur. O nedenle yine bir diyetisyene başvurup sağlıklı yeterli dengeli beslenmeye uygun bir diyet alıp başlamanızı öneririm. Kolaylıklar diliyorum Prof. Dr. Neriman İNANÇ

12 Ağustos 2020 10:27
ÖK
Soru Sahibi

Hocam çok teşekkür ederim.En kısa zamanda başlıyacağım.Bir soru sormayı unutmuşum size.Kilo verdiğim zaman vücudumda sarkmalar olur mu?Okuduğum kadarıyla sarkmalar olur deniyor ama size sormak istedim.

12 Ağustos 2020 12:20

Merhaba Erdem , Sarkmalar konusunda Fizyoterepist veya Spor Hocalarından aktivite için öneriler alabilirsin.

14 Ağustos 2020 09:56
Prof. Dr.  Neriman İnanç
Prof. Dr. Neriman İnanç Diyetisyen

Yazar toplam 33 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Yüz kasları Prof. Dr. Neriman İnanç
1,5 aydır iştahım yok. Prof. Dr. Neriman İnanç
kilo alamıyorum Prof. Dr. Neriman İnanç
kilo problemi Prof. Dr. Neriman İnanç
Kolesterolyuksekligi Prof. Dr. Neriman İnanç
Diyetisyen İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dyt. Ebrar Dere
Dyt. Ebrar Dere Diyetisyen
Dyt. Çişem Sarı
Dyt. Çişem Sarı Diyetisyen
Dyt. Sena Sevim
Dyt. Sena Sevim Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube