BF
Soru Sahibi
28 Ekim 2023 00:33

Kaygımı yönetemiyorum

Merhaba Ferihan hanım, ben son yıllarda çok yoğun şekilde kaygı yaşıyorum. Bir şekilde baş edebiliyordum ama artık napacağımı bilmiyorum . dikkatim o kadar dağınık ki sürekli bir şeylere başlayıp bırakıyorum , işimle ilgili bir şey yapmam lazımsa son dakikaya kadar onu hep erteliyorum başlayacağım her zaman kaygıdan felç oluyorum hiçbir şey yapamıyorum yapsam da bir sürü eksiği oluyor zaten bir sürü eleştiri alıyorum. sürekli kaygımı yatıştırmakla meşgülüm ama yapamıyorum. bana bir yol gösterirseniz sevinirim, napayım....

1 cevap
Cevaplar (1)
Psk. Dan. Ferihan Batum Doğan
Psikolojik Danışman

Merhaba, kaygı en çok belirsizlik duygusuyla birlikte yaşadığımız bir duygudur. Kontrol elimizden çıkıyor gibi olduğunda ya da zeminimiz kaydığında kaygı ziyarete gelir. Cilvesi de şudur ki, kaygıyı durdurmaya çalıştıkça daha da yoğunlaşır. Modern bilişsel davranışçı terapilerde yapılan son çalışmalar bize kaygı, korku, üzüntü, mutluluk... gibi içsel olay ve duyguları kontrol etmeye çalışmanın problemi büyütmekten başka bir işe yaramadığını gösteriyor. Dolayısıyla sizin psikolojik esneklik becerinizi geliştirmenizin, dikkatinizi esnekçe hareket ettirip odaklanmanızı artırmanızı sağlayacak nefes egzersizleri ve diğer mindfulness çalışmalarını yapmanız faydalı olacaktır. Şu anki durumunuzda yanınızda bir eşlikçi olması ve bu becerileri terapi sürecinde öğrenmeniz çok iyi olur. Size bir de Hakan Türkçapar'ın Fark Et, Düşün, Hisset, Yaşa kitabını tavsiye edeyim, işinize yarayacaktır. İyi günler.

22 Kasım 2023 11:13