BF
Soru Sahibi
28 Ekim 2023 00:46

kararsızlık

Merhaba, ben sürekli bir kararsızlık yaşıyorum. Karar veremiyorum yani. Arkadaşlarımla birlikteyken her şeye bana fark etmez diye cevap veriyorum. Kıyafet alırken bile ne bana yakışır hangisini alsam karar veremiyorum. Aklımda sürekli biri oluyor sanki ona beğendirmeey çalışıyorum gibi oluyor. Şimdi meslek seçmem gerekiyor ama ne bana uygun hiçbir fikrim yok ve kafam karışık. Ailemin bir sürü isteği var, öğretmenlerim bir sürü şey söylüyor. Ama benim bir fikrim yok. Karar verebilmek için nasıl bir yol izleyebilirim?

1 cevap
Cevaplar (1)
Psk. Dan. Ferihan Batum Doğan
Psikolojik Danışman

Merhaba, sorunuzu okurken sanki içinizdeki sesler birbirine karışmış gibi hissettim. Kendimiz olmak ve kendimizi bulmak, hem kendi deneyimlerimizle hem de etrafımızdaki insanların geribildirimleriyle gerçekleşen bir süreç. Bu süreci yaşarken kendi sesimizi, kendi duygularımızı, kendi düşüncelerimizi ayırt etmek bazı becerilerimizi kullanmayı gerektiriyor. Duygularını fark etmek, düşüncelerini fark etmek, yeteneklerini fark etmek, ilgilerini fark etmek gibi beceriler mesela. Bu becerileri kullanabilmek kendimizi anlamamızı kolaylaştırıyor. Çevremizin olumlu destekleri ve kendi deneyimlerimiz de bunlarla birlikte kendimize güvenmemizi sağlıyor. İşte karar vermeyi öğrenmek bu süreçlerin sonucunda gerçekleşiyor. Artı olarak şunu da ekleyeyim, sanırım epey genç bir bireysiniz. Sizin yaşlarınızdayken herkese, zihninde sürekli onu gözetleyen, yargılayan başkaları varmış gibi gelir. Yolda yürürken bile sanki herkes seni inceliyormuş gibi. Bu durum bizim hem bir birey hem de toplumun bir parçası olmayı öğrenmemiz içindir aslında. Bunun sadece size olmadığını bilmek belki size iyi gelir. Size bir de kitap önereyim, Steven Hayes'in Gençler İçin Zihninden Çık Hayatına Gir adlı çalışmasından yararlanacağınızı umuyorum.

12 Kasım 2023 20:24