KA
Soru Sahibi
29 Nisan 2023 01:14

Dikkat duygu davranış

Merhabalar öncelikle şunu söyleyebilirimiyim geçmişte çok uyuşturucu içtim ve hapise düştüm hapisteyken de aynada alt dudagimin kırmızı büyük olduğunu gördüm ve hapisten çıktığında aynı ortama girdim ve uyuşturucu içtim yine arkadaşlarla uyuşturucu etki yapınca arkadaşım bana baktığında dudağıma bakıyor gibi öyle büyük ama öyle büyük bir travma yaşadım ki kaçtım ordan eve girdim evden cikamamaya başladım aynalarda ağzımı cirkinlestirdim 1 sene evden dışarı çıkamadım yani ciksamda güneş ışığıdır normal parlaklık tır metrolar otobüsler terleyerek kizararak insanlar bana bakıyor diyerek işlerimi öyle hallediyordum, dudaklarımıni ağzımı sürekli hep kapalı tutuyordum konuşma becerim kayboldu yani bakış açım sanki dudaklarımla konuşuyormuşum gibi oldu ağzımı 5-10 saniye açık tutunca kapatınca dudaklarım birbirine adeta yapışkan gibi yapışmaya başladı göz temasim kayboldu girisimciligim kayboldu herşeyden çekinir oldum psikolojiye anlattım ilaç verdi ama bunun ilaçla çözülebileceğini düşünmüyorum bir temas lazımdı estetik uzmanına gittim onlarda bir problem yok dediler tekrar başka doktorlara gittim yok dediler yine psikolojiye gittim yine olmadı internetten araştırdım devamlı böyle bı hastalığı bulamadım elbiselerini dudagimin uyumuna göre giyiyordum sürekli aynalara bakıyordum ve şuandada ağzımda sürekli kürdan ısırıyorum sabit tutmuyorum ikili ilişkilerde zorlanıyorum ne yapmalıyım ben kendi başıma basaramiyorum birinin beni anlaması lazım gerçek anlamda

1 cevap
Cevaplar (1)
Psk. Dan. Ferihan Batum Doğan
Psikolojik Danışman

Merhaba, yaşadığınız sorun psikiyatrik tedavi ile birlikte psikoterapi almanızı gerektiriyor diye düşünüyorum. Öncelikle bir psikiyatriste giderek uygun bir ilaç tedavisine başlayın, bununla birlikte iyi bir psikoterapi almaya çalışın. Dediğiniz gibi ilaç tek başına yeterli olmayacaktır ama sizin durumunuzda epey gerekli bir kolaylaştırıcı olacaktır. Bilişsel davranışçı terapi, kabul ve kararlılık terapisi, şema terapisi gibi zihnin çalışmasına ve davranış geliştirmeye odaklı psikoterapi yaklaşımları sizin için faydalı olabilir. Kendinizi ihmal etmeyin. İyi günler.

14 Ağustos 2023 16:45