GT
Soru Sahibi
13 Ağustos 2023 13:27

Değersiz ve Yalnız Hissetmek

Feriha Hanım merhabalar .Makaleleriniz çok güzel, çok beğendim. Ben 36 yaşında üniversite mezunu ve çeşitli işlerde çalışmış hatta yöneticilik yapmiş biriyim,aynı zamanda lisanslı tiyatro oyuncusuyum, fakat bu gune kadar benim hiç sevgilim yada flört ettigim kız arkadaşım olmadı. (olsa da çok kısa zamanda sona erdi.)Bu gune kadar bu konu hakkinda bir cok denemem olmasına rağmen karşı taraftan hep red cevabi aldim. Cevremden de bu konuyla ilgili devamli elestiri almaktayim. Ve üzerimde evlilik baskısı var. Çevrende o kadar bayan varken yalniz şekilde nasıl duruyorsun tarzında eleştirilere tahamul edemez duruma geldim artik. Arkadaşlarım haftada bir partner değiştirirken ben onları dinlemekle kalıyorum.Acikçasi bu konularda yirtik ve becerikli bir insan degilim. Kimi zaman çok ilgi gösteriyom diye , kimi zaman da az ilgi gösteriyorum diye bir türlü kendimi kabul ettiremiyorum. Bu ikili ilişkilerimin gelismesi konusunda nasil yardim almaliyim? Adeta hayatım yalnızca bu konuya endexlenmiş durumda. Kendim çok zengin ve çok çok olağan üstü yakışıklı değilim diye komplekslere giriyorum ister istemez. Kendimle bir türlü barışamıyorum.Kendimi tatmin etmek için gerekli gereksiz pahalı ürünler alıyorum, harcamalarda bulunuyorum. Kendimi beğendirmek için, kişiliğimden ve özelimden tavizler verir hale geldim. Sosyal fobi tanısıyla ,bu zamana kadar çeşitli antidepresan kullandim fizyolojik rahatlamadan baska yarar sağlamadı. (3 yıl paxil , 1 yıl Remeron 20-25 kg aldım) Son olarak 10 seans E.M.D.R denilen terapi gördüm fakat bu terapi bende harekete geçme isteği oluşturmadı.Hiçbirşeyi mükemmelleştirmedi. Kendimi pazarlayıp, satamıyorum. Herşey kaldığı yerden devam ediyor. Açıkçası gelecek kaygısı var. Bir akrabamız bir bayanla tanıştırdı, bayan benden 6 yaş büyük. Arkadaş ve iş çevremden kesinlikle kendinden büyük kadınla evlenme diye telkin geliyor. Ailemden ve akrabalarımdan bu zamana kadar bulamadiysan artık hiç bulamazsın , bunu kaçırma diyorlar. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yalnız başıma kalmak, huzur evinde veya evde tek başina ölü buluncam diye saçma düşünceler aklımdan geçiyor. Yalnızlık duygusundan kurtulmak ve daha çekici , popüler insan olmak istiyorum. Ben isteklerime ulasmam icin neler yapmalıyım.Yanitlariniz icin cok cok teşekkür ederim. Sayg.

1 cevap
Cevaplar (1)
Psk. Dan. Ferihan Batum Doğan
Psikolojik Danışman

Merhaba, makalelerden yararlanmanıza sevindim. Sorunuzun romantik ilişkileri başlatmak ve sürdürmekle ilgili olduğunu anlıyorum. Romantik ilişkileri başlatmak ve sürdürmek için gerekli şeylerden birisi kişinin kendini tanıması, hayatında neyin önemli olup neyin önemli olmadığını ayırt edebilmesidir. Bu, kişinin "kendi" olabilmesi için önemli adımlardan biridir. "Kendi" olabilmek ise romantik ilişki içinde, partnere ne verebileceğini ve partnerden ne isteyeceğini anlamaya yarar. Romantik ilişkilerin yapısı karşılıklığa dayandığı için bu önemlidir. Kişisel olarak yaşadığınız sorun, endişelerin gölgesinde daha da büyümüşe benziyor. İşe endişelerinizi ve kaygılarınızı keşfederek, zihninizi tanıyarak; sonra da sizin için hayatınızı anlamlandıran şeylerin neler olduğunu düşünerek başlayabilirsiniz. Bunlar sizin kendinizi tanımanızı ve önceliklerinizi anlamanızı sağlayacak, anlamlı bir hayat için ihtiyaç duyduğunuz adımları atmaya başlamanızı sağlayacaktır. Bu kazanımları bilişsel davranışçı terapi, kabul ve kararlılık terapisi, şema terapisi gibi ekollerle çalışan bir ruh sağlığı profesyoneliyle çalışarak elde edebilirsiniz diye düşünüyorum. Kitaplardan ve filmlerden de yararlanabilirsiniz. İlkim Öz'ün Erkekler Neden Evlenir ve Kadınlar Neden Evlenir adlı iki kitabı romantik ilişkilerle ilgili düşüncelerinizi geliştirmenize yardım edecektir. Cevabımın yararlı olmasını umuyorum. İyi Günler.

14 Ağustos 2023 16:36