20 Haziran 2011 13:35

iyi çalışmalar ben 23 yasında öğrenciyimi, ön iki tavsan dişimde hafif düz

iyi çalışmalar ben 23 yasında öğrenciyimi, ön iki tavsan dişimde hafif düzeyde çaprasıklık var ,ben porselen lamine uygulamasını düşünüyorum ailem estetik anterior kompozit dolgudan yana diş minesine zarar verilmesinden dolayı. bu iki tedavinin avantajları ve dezavantajları ne olabilir siz ne onerirsiniz? şimdiden tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dt. Özlem Acar
Diş Hekimi

Merhabalar Porselen laminat venerler için dişlerde 0.5-1 mm arasında aşındırma yapılır. Diğer porselen kaplamalardan farklı olarak daha konservatif bir yöntemdir. Işığı yansıtma özelliğinden dolayı da doğal dişlerden ayırdedilemeyecek bir görünüm verir. Güçlendirilmiş özellikte porselenlerle yapılan laminate venerler uzun yıllarca sorun çıkarmadan kullanılabilmektedir. Porselende pürüzsüz bir yüzey olduğu için dişlerin tekrar renkleşmesi söz konusu olmaz. Yaklaşık olarak 10-15 sene kullanılabilir. Kompozit dolguda ise polimerizasyon büzülmesinden dolayı dolgunun boyutsal olarak küçülmesi söz konusudur. Bu da zamanla mikro sızıntı ve renkleşmelere neden olur. Porselen laminat venerlere göre kullanım ömrü bu yüzden daha kısadır. Yaklaşık olarak 8-10 yıl kullanılabilir. Fiyat olarak porselenlere göre daha avantajlıdır.

20 Haziran 2011 18:12