ZH
Soru Sahibi
30 Ağustos 2017 01:04

Hiv testi hastane

İyi günler hocam, 22,48,81 ve 179 .gün combo hiv ve hepatitlerden negatif aldım. Fakat testlerimi hep aynı yerde özel hastanede yaptırdm. İçimde hastaneye yersiz bi güvensizlik var, sizce başka bir yerdede tekrar yaptrıyım mı yoksa konuyu kapatıyım mı? Son olarak testlerimde anti hiv (kemüliminesans ve benzeri) yazıyordu hocam.

0
10 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (10)
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya

Hastaneye güvenmemeniz için ortada makul bir gerekçe yoksa konuyu kapatın.

30 Ağustos 2017 02:40
ZH
Soru Sahibi

Haklısınız hocam sadece 1 saatte sonucum erken çıkınca boş bir evham yaptım hocam. Teşekkür ederim hocam, Saygılar.

31 Ağustos 2017 00:20
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya

İyi günler dilerim.

5 Eylül 2017 18:36
ZH
Soru Sahibi

Hocam hivle ilgili tüm konuları kapattım. Sadece aklıma takılan bel soğukluğu (gonore) vb. İle ilgili test yaptırmak istiyorum. Lakin 7 ay geçti ve akıntıda yok. Bu vakitte üroloji bölümüne başvurarak, numune verirsem çıkarmı yada. Yada idrar tahlili yaptırıp veya kan verirsem bunlarla ilgili enfeksiyon varlığı saptanabilir mi. Kısacası, akıntı yok. 7 ayda bu hastalıkların olup olmadığını nasıl anlarım. Teşekkür ederim hocam.

19 Eylül 2017 15:32
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya

Herhangi bir şikayeti olmayan ve eş cinsel ilişkiye girmeyen erkeklerde, tarama için gonore testi istenmiyor. Ama yine de test yaptırmak isterseniz, bu durumda gonore için (herhangi bir akıntı olmadığından) idrar kültürü bakılabilir.

19 Eylül 2017 23:23
ZH
Soru Sahibi

Teşekkür ediyorum hocam. Son olarak piyeloseptly 50 mg kullanıyorum hocam. Bundan kaç gün sonra sürüntü veya idrar kültürü verebiliriz? Tekrar teşekkür ederim.

20 Eylül 2017 16:27
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya

Günlük uygulamada, antibiyotik kesildikten 2 gün sonra idrar kültürü bakılıyor. Nitrofurantoin vücuttan oldukça hızlı bir biçimde uzaklaştırılan bir ilaç... Ayrıca bu ilaç, gonoreye karşı kullanılmıyor. Bu nedenle kullandığınız ilacın gonore için yapılacak kültür testini etkilemeyeceğini söyleyebilirim.

20 Eylül 2017 23:57
ZH
Soru Sahibi

Hocam tekrar merhabalar, bir sorum vardı. Hastanede çalışan idrar , gaita ve kan örnekleri alan arkadaşımı ziyaret ettm. Yanında uzun bir süre bulundum. Çevredeki masaya sandalyeye elim değdi. Oradan ayrılırken dezenfektan elime döktüm. Ellerimi ovalarken tırnağım elime battı ve ufak bir çizik oluşup kanadı. Böyle bir durumda bulaş olayı olur mu, sorum belkide saçma gelebilir sadece bilgilendirilmek istiyorum. Teşekkür ederim hocam.

26 Ekim 2017 22:17
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya

Bu yolla bulaşma olsaydı eğer, dünyada sağlam insan kalmazdı. Böyle bulaşma olmaz. Kafanıza takmayın.

26 Ekim 2017 22:59
ZH
Soru Sahibi

Kafama takılan acaba o eşyalarda acaba kan varmıydı farketmediğim elime bulaşmışsa o elimlede kendime yara açtıysam diye. Ki yara olmadan önce dezenfektan kullandım, kanda hatrlamıyorum. Bende biraz evham olduğundan psikolojik destek almaya karar verdim hocam. Gerçekten sorularıma verdiğiniz ilgi ,alaka ve hızlı cevaplarınızdan dolayı size sonsuz teşekkürü borç bilirim hocam. Saygılar.

29 Ekim 2017 16:33
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya

HIV'lı kan içeren bir iğnenin cilde batması durumunda bile, HIV bulaşma riski %1'in çok çok altındadır. HIV virüsü vücut dışına çıktığında bulaştırıcılığını zamanla kaybeder. Siz sadece laboratuvarda bir süreliğine bulunmuşsunuz. Bizler hayatımızın neredeyse yarısını o laboratuvar ortamında geçiriyoruz. Bahsettiğiniz şekilde kolayca HIV bulaşsaydı, öncelikle bize bulaşırdı. :)

30 Ekim 2017 18:06
ZH
Soru Sahibi

Bu bilgi gerçekten iyi oldu hocam teşekkür ederim :)

30 Ekim 2017 19:53
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya

Sağ olun. İyi günler dilerim.

30 Ekim 2017 21:07
ZH
Soru Sahibi

Hocam tekrar merhabalar. Psikolojik destek almaya başladım. Aynı şekilde sizin dediğiniz gibi bana anlattı ve test yaptırmama izin vermedi. Fakat bilgilenmek için soruyorum hocam. Nokta kadar açık bir yaradan ufakta olsa bir kan teması olursa . Nitekim az bir vürüs girmiş sayarsak, uygun test süresi kaçtır veya standart test sürelerinde virüs az girmişse diye, test süresindede uzama olur mu. Sadece bilgilenmek için hocam teşekkür ederim :)

5 Kasım 2017 00:09
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya

Virüsün vücuda girmesi ile enfeksiyonun testlerle belirlenmesi arasındaki süre pencere periyodu olarak bilinir. Bu süre enfeksiyonu tespit etmek için yapılan laboratuvar testlerinin türüne göre değişir. Mesela, genellikle, PCR ile HIV-RNA çok erken dönemde saptanabilir; p24 antijeni, HIV-RNA'ya göre biraz daha geç saptanır; anti-HIV ise en geç pozitifleşen belirteçtir. Başlangıçta vücuda giren HIV virüsü sayısının, enfeksiyon meydana geldiği takdirde, pencere periyotlarının uzunluğu üzerinde az da olsa bir etkisi vardır. Vücuda giren HIV sayısı azsa, pencere periyotlarının biraz daha uzun olması beklenir; HIV sayısı çoksa pencere periyodunun daha kısa olması beklenir. Mesela, 400 virüs girdiyse enfeksiyon 17. günde saptandı diyelim; 10 virüs girip de enfeksiyon meydana geldiğinde bu süre 20 gün filan olur. Yani arada çok büyük bir fark olmaz. Dolayısıyla, benim vücuduma az virüs girdiği için testlerle enfeksiyon hala saptanamamış olabilir, gibi bir kaygı duymayın.

9 Kasım 2017 00:33
ZH
Soru Sahibi

Yani hocam misal diyelim ki sadece 3 ay sonra test yaptık negatif. Az giren virüs için 93 .gün mü yaptırmalı yoksa dediğiniz uzama zamanı sadece ilk günler için mi geçerli.?

9 Kasım 2017 14:05
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya

Vücuda giren virüs miktarı, pencere döneminin süresi üzerinde az da olsa etkilidir. Bu süreyi etkileyen daha pek çok faktör var. Tüm bu değişkenler nedeniyle, HIV enfeksiyonu kimi hastalarda çok erken dönemde belirlenebiliyorken, kimi hastalarda oldukça geç dönemlerde saptanabiliyor. 3 aylık süre, uzun yıllardır yapılan sayısız hasta gözlemine ve laboratuvar çalışmalarına dayanıyor. Bu süre, her şeyin yolunda gitmesi (olağan olması) halinde beklenen ortalama süre değildir! Gerçekte, her şey normal seyrettiği takdirde, enfeksiyon çok kısa bir süre içinde laboratuvar testleri ile belirlenebilir. Bu 3 aylık süre, pencere dönemini uzatan birçok faktörün (buna vücuda giren virüs miktarının az olması da dahil) bir arada bulunması halinde bile geçerli olan bir güvenlik sınırıdır.

9 Kasım 2017 22:44
ZH
Soru Sahibi

Beni aydınlattınız hocam, bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum ve daha fazla kafanızı şişirmiycem saygılarımı sunuyorum hocam.

10 Kasım 2017 00:36
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya

Estağfirullah. Sormak istediğiniz bir şey olursa lütfen sorun. İyi günler dilerim.

10 Kasım 2017 12:52
Uzm. Dr. Fatih Kara
Uzm. Dr. Fatih Kara Tıbbi Biyokimya

Yazar toplam 348 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Lanet hiv korkusu Uzm. Dr. Fatih Kara
Hiv ve Hcv Uzm. Dr. Fatih Kara
Hepatit C testi Uzm. Dr. Fatih Kara
Hiv mi ? Acaba Uzm. Dr. Fatih Kara
Hiv testleri Uzm. Dr. Fatih Kara
Tıbbi Biyokimya İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Cumhur Bilgi
Prof. Dr. Cumhur Bilgi Tıbbi Biyokimya
Uzm. Dr. Mine Üçer Akkoyun
Uzm. Dr. Mine Üçer Akkoyun Tıbbi Biyokimya
Uzm. Dr. Adnan Kirmit
Uzm. Dr. Adnan Kirmit Tıbbi Biyokimya
Dr. Fatih Yeşil
Dr. Fatih Yeşil Tıbbi Biyokimya
Facebook Twitter Instagram Youtube